BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000252
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie, malowanie
wymiary: 42,1 x 33 cm
miejsce pozyskania: powiat sanocki
datowanie odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Święta Barbara ukazana w 3/4, z głową nieznacznie skierowaną na lewo. Odziana w strojną suknię z rękawami sięgającymi poniżej łokci, zdobioną falbankami i przepasaną w talii. Na szyi krótki sznur korali. Głowa św. Barbary otoczona okrągłym nimbem, zwieńczona koroną. Na głowie starannie upięte pukle włosów opadające na plecy, zdobione wstążkami i listkami.Twarz pucułowata, z subtelnie zaznaczonymi detalami anatomicznymi. Wzrok utkwiony w przestrzeni. Lewą rękę Święta wspiera na mieczu. W prawej trzyma kielich z opromienioną hostią. W górnej części kompozycji zwisają dwie gałązki z czteropłatkowymi kwiatami. Powyżej lewego ramienia św. Barbary napis. Całość kompozycji otoczona obwódką. Drzeworyt kolorowany żółtą farbą (detale postaci, atrybutów, kwiatów) i malowany (promienie wewnątrz aureoli, faliste linie i kratka na sukni).
motyw ikonograficzny: aureola , kielich eucharystyczny , korale , korona , miecz , święta Barbara
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S.BARBARA , (po prawej stronie, w połowie wysokości odbitki) IHS , (w lewej części kompozycji, na hostii)
numer inwentarza: MHS/S/1589
uwagi: Pozyskany do zbiorów przed 1939 r. Dawny numer inwentarzowy obiektu: 945. Drzeworyt charakteryzuje się linearnym rysunkiem i małą ilością szrafowań. Analogiczne rozwiązania ikonograficzne i sposób ornamentowania spotykany jest na obrazach na szkle. Drzeworyt mógł być pierwowzorem dla obrazów na szkle, zachowanych między innymi w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Święta Barbara jest czczona w kościele katolickim i prawosławnym. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest opiekunką w każdej potrzebie, patronką dobrej śmierci i trudnych zawodów (górników, hutników, rybaków) a także więźniów. Zwracano się do niej także w czasie burz, pożarów, epidemii dżumy. Przedstawiana najczęściej z atrybutami: kielichem z hostią, którą miał jej przynieść anioł przed śmiercią, mieczem, którym została ścięta, czy z wieżą, w której była więziona.
fotografia: Szuwalski, Dariusz , 2011
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.03.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©