BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000258

Chrystus Frasobliwy

warianty tytułu: Pan Jezus Jerozolimski Frasobliwy

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 26,2 x 17,2 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1825 datowanie odbitki graficznej: 1970/1971
opis: Wizerunek Chrystusa Frasobliwego siedzącego na klocku, skierowanego w lewą stronę i w trzech czwartych zwróconego do widza. Prawą nogę wspiera na schematycznie przedstawionej czaszce. W lewej dłoni trzyma ukośnie trzcinę opartą na ramieniu, a prawą dłonią podpiera policzek przechylonej głowy. Ma krótką brodę i wąsy, włosy opadające na lewe ramię, założone za ucho, z dwoma zakręconymi kędziorami na końcach. Na czole i karku widnieją krople krwi. Głowę w koronie cierniowej otacza okrągła aureola z drobnymi promieniami wewnątrz otoku. Chrystus ma ramionach długi, spięty pod szyją płaszcz we wzór z liści i gwiazdek, z podszewką w poziome linie przedzielone drobnymi poziomymi kreskami na czarnym tle. Na lewym ramieniu widnieje okrągła rozeta, wielopłatkowy kwiat z wieńcem promieni. Biodra osłania pofałdowane perizonium. Strój odsłania nagą klatkę piersiową z dekoracyjnie potraktowanym kręgosłupem, kroplami krwi wypływającymi z rany w lewym boku. Klocek i czaszka spoczywają na pofałdowanym wzniesieniu z drobnymi kępami trawy. W tle, po lewej, widnieje budowla sakralna o dwóch trójkątnych szczytach, dachu pokrytym łuskowatą dachówką i wieżą z hełmem zwieńczonym dużym krzyżem. Górne narożniki kompozycji wypełniają zaokrąglone obłoki, opadające po bokach w sposób przypominający podwieszone draperie. Po prawej wydobywa się z nich trójkątnie ścięty pęk drobnych promieni. U dołu wyznaczono poziomy pas z inskrypcją oraz znajdującą się po prawej stronie: datą i inicjałami PS.
motyw ikonograficzny: Chrystus Frasobliwy , czaszka Adama , korona cierniowa , kościół , krew (kropla) , obłok , płaszcz , trzcina
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: P.J.IERUZELEMSKY,FRASOWLIWY 1825 P.S. , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: 46417/a MEK
uwagi: Chrystus Frasobliwy ukazany według schematu ikonograficznego, popularnego w sztuce ludowej. To wizerunek Boga - Człowieka, biadającego nad grzeszną naturą człowieka. Odbitka wykonana z XIX -wiecznego klocka drzeworytniczego, który służył do przygotowywania obrazków dewocyjnych, rozprowadzanych prawdopodobnie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Klocek wypożyczony został przez Muzeum Etnograficzne na wystawę "Polska Grafika Ludowa" w 1970 roku a po jej zakończeniu, za zgodą właściciela posłużył do przygotowania kilku nowodruków. Część z nich trafiła do zbiorów MEK, oznaczona tym samym numerem inwentarzowym oraz dodatkowo oznaczeniem literowym a-i.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000188 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrystus Frasobliwy, Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.03.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©