BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000569

Matka Boska Zdzieszewska

warianty tytułu: Matka Boska w Borku na Zdzieżu

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,3 x 25 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701?-1850? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, kompozycja ujęta w cienką ramkę i malowana akwarelą niebieską, zieloną, żółtą, fioletową, pomarańczową i różową. Dzieli się na dwie części: w dole widnieją budynki miasta z kościołami, a w centrum ukazano kwiat z którego wyłania się półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Madonnę i Jezusa otaczają symetrycznie ułożone gałęzie, z których wyrastają barwne liście i kwiaty. Dzieciątko ubrane w zieloną sukienkę z pomarańczowym podbiciem spoczywa na lewym ramieniu Marii, prawą rączkę unosi błogosławiąc, w lewej trzyma świat zwieńczony krzyżem. Matka Boska prawą ręką wskazuje na Dzieciątko. Ma sobie zieloną suknię i niebieski płaszcz narzucony na głowę, spięty klamrą na piersi. Płaszcz zdobią pasy i lamówka w zygzak. Na głowie Matki Boskiej i Dzieciątka znajdują się stylizowane korony z krzyżami na szczycie, ponadto otaczają je okrągłe nimby z promieniami w kształcie płatków. Wzdłuż górnej krawędzi znajduje się napis, natomiast dołem poprowadzono wąski pas z motywem jodełki.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Zdzieszewska , miasto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: oB AZ P:MARYIEY ZDZIESZEWSKIEY , (wzdłuż górnego brzegu)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/14 MNW
uwagi: Odbitka wykonana została z klocka drzeworytniczego nieznanego autora (wg Kieszkowskiego klocek drzeworytniczy datowany jest na XVIII wiek lub pierwszą połowę XIX wieku, autora określa mianem "Mistrz M.B Zdzierzewskiej"). Ukazana na drzeworycie Madonna z Dzieciątkiem stanowi ludowe, zniekształcone odwzorowanie cudownego wizerunku Matki Boskiej w Borku na Zdzieżu, zwanej także Matką Bożą Pocieszenia - Panią Borecką. Obraz ten datowany jest na koniec XVI wieku, największym kultem otaczany był w XVII wieku, a w 1931 roku został koronowany koronami papieskimi. Można przypuszczać, że bezpośrednią inspiracją dla drzeworytnika była grafika dewocyjna w układzie dwustrefowym z Madonną i Dzieciątkiem na tle dawnego Zdzieża, który obecnie jest częścią Borku Wielkopolskiego w powiecie gostyńskim. Odbitka jest jedną ze zbioru opublikowanego przez Zygmunta Łazarskiego w "Tece drzeworytów ludowych dawnych" w 1921 roku. W tece znalazło się 66 grafik odbitych ręcznie w drukarni Władysława Łazarskiego, z klocków pochodzących z Płazowa (obecnie pow. lubaczowski) i ze Żmudzi na Litwie, datowanych przez Jerzego Kieszkowskiego na drugą poł. XVIII i poł. XIX w. Część odbitek była ręcznie kolorowana. Nakład liczył 62 numerowane egzemplarze. Wydawnictwo stało się podstawowym źródłem wiedzy na temat polskiego drzeworytu ludowego. Teka Łazarskiego przyczyniła się do wzrostu zainteresowania problemami sztuki ludowej, korzystał z niej m. in. Władysław Skoczylas przy tworzeniu w 1934 roku pracy " Drzeworyt ludowy w Polsce".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000505 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.12.28,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©