BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000788
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,7 x 27,8 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: około 1850
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego. Pośrodku wizerunek św. Anny Samotrzeciej. Święta ukazana frontalnie, ma po lewej Marię ukazaną jako dziewczynka, zaś po prawej Dzieciątko. Postacie są odziane w bogate szaty. Maria w sukience w deseń kwiatowy ma na głowie koronę zamkniętą i trzyma w rękach książkę. Dzieciątko Jezus z głową otoczoną promienistą aureolą jest nieco mniejsze, prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma jabłko królewskie. Jego szata jest biała w stylizowane liście. Stożkowata szata św. Anny w pojedyncze czteropłatkowe kwiaty na tle drobnych prążków ma biegnący przez środek pionowy pas . Wszystkie szaty są ozdobione lamówkami w motywy roślinne i geometryczne. Opasują je trzy zwisające sznury korali i podwieszony do dwóch z nich łańcuch z greckim krzyżem. Po bokach te ozdoby podtrzymują czteropłatkowe rozety. Św. Anna ma nasunięty na czoło, rozdzielony pośrodku szeroko rozpostarty welon we wzór geometryczny. Jego brzegi są obramowane pętelkami koronki. Święta ma na głowie bogato zdobioną koronę zamkniętą zwieńczoną krzyżykiem na kuli, podtrzymywaną po bokach przez anioły o rozpostartych skrzydłach, z pojedynczymi liśćmi palmowymi w dłoniach. Głowę św. Anny wraz z koroną otacza krąg aureoli z zygzakowatymi promieniami wewnątrz. Maria i Jezus są zwróceni ku sobie. Św. Anna przerasta ich o pół głowy i została przedstawiona en face. Tło wypełnia ukośna biała kratownica z białymi rozetami na czarnych polach. Na wysokości dolnej części sukni świętej rozciąga się poziomy szlak w pionowe kreski. Poniżej, na białym pasie widnieje inskrypcja. Całość otacza proste obramowanie z pojedynczej linii.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , krzyż , księga , kwiat , liść , łańcuch , Maria , sznur korali , święta Anna Samotrzecia
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: OBRAZ. SWIETY ANN. SAMOTRZECIEY.WR.KZ , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: ECT.3051
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793-1852)- mecenasa sztuki i kolekcjonera, działacza gospodarczego i politycznego, syna założyciela zbiorów sztuki w Medyce, które sam znacznie powiększył. Wśród różnorodnych zbiorów J. G. Pawlikowskiego znalazła się również unikatowa kolekcja 143 drzeworytów ludowych. Stanowi ona niezwykle cenny i pionierski zasób, a jej twórca należy do pierwszych zbieraczy, który – gromadząc „starożytności ojczyste” – umiał skierować uwagę na niedoceniane przez jemu współczesnych prace ludowych i prowincjonalnych artystów. Tworzona była od lat 30. do 50. XIX wieku, czyli w okresie, kiedy działali ostatni już drzeworytnicy, wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. Tworząc kolekcję ludowych drzeworytów, Pawlikowski korzystał z pomocy Kajetana Wincentego Kielisińskiego (1810-1849), rysownika i rytownika, przez pewien czas opiekuna zbiorów medyckich. W czasie swoich wędrówek po Galicji, Mazowszu, Lubelszczyźnie czy Wielkopolsce nabywał on grafiki między innymi od drzeworytników i sprzedawców dewocjonaliów. Kilka drzeworytów ludowych pozyskanych zostało także przez Teofila Żebrawskiego w latach 1845-1851, również współpracującego z Pawlikowskim, który cały swój zbiór w 1849 roku przeniósł z Medyki do Lwowa. W 1921 roku spuścizna po Józefie Gwalbercie Pawlikowskim, trafiła do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, przekazana tam przez wnuka, Jana Pawlikowskiego. Po II wojnie pozostałe we Lwowie zbiory weszły w skład Biblioteki Akademii Nauk USRR, która po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę przemianowana została na Lwowską Narodową Naukową Bibliotekę Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Drzeworyty ludowe przechowywane są w Oddziale Sztuki Biblioteki, w Pałacu Baworowskich we Lwowie. Dawny numer inwentarza: 1251/38, według Piwockiego nr. 1251/42.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.06,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©