BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001026
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29 x 20 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: przed 1971.11.30
opis: Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewej ręce. Maria ukazana w półpostaci, o twarzy zwróconej w prawo i dłoniach skrzyżowanych poniżej kolan Jezusa. W lewej trzyma chusteczkę. Z głowy spływa maforion ozdobiony ornamentem roślinnym (białoryt). Nad czołem gwiazda. Na prawym ramieniu wielopłatkowy kwiat . Pod płaszczem suknia w drobne, pionowe paski. Wokół głowy Marii okrągła aureola z promieniami w kształcie ząbków. Dwa anioły ukazane w locie podtrzymują nad nią koronę zwieńczoną krzyżem. Dzieciątko Jezus w pasiastej szacie i z głową otoczoną aureolą, wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma zamkniętą księgę z motywem krzyża na okładce. Kompozycja ujęta w prostokątną ramkę z szerokim paskiem u dołu. Fragmenty czarnego marginesu podmalowane ręcznie czarną farbą. Przez całą długość odbitki widoczna biała, ukośna linia - ślad po pęknięciu klocka drzeworytniczego.
motyw ikonograficzny: anioł , chusteczka , gest błogosławieństwa , korona , krzyż , księga , Matka Boska z Dzieciątkiem , ornament roślinny
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: E/2172/MWL
uwagi: Matka Boska z Dzieciątkiem reprezentuje typ ikonograficzny Matki Boskiej Śnieżnej, którego pierwowzorem jest wizerunek z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore. Od XVI w. jego kult rozpowszechniał się w Europie, docierając też do Polski. W okolicach Lubaczowa czczono wiele przedstawień Matki Boskiej Śnieżnej: Matka Boska Leżajska, Matka Boska Pocieszenia z Jodłówki, Matka Boska z kolegiaty w Jarosławiu. Odbitka wykonana została z jednego z trzynastu klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa, które przechowywane są w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Grafika pochodziła z kolekcji Henryka Zwolakiewicza (1903-1984) z Lublina.
fotografia: Wasilczyk, Krzysztof , 2013
obiekty związane:
5000000235 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Dzieciątkiem, Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.02.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©