BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001331
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 33,7 x 26,2 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, kolorowany akwarelą. Ukazuje scenę koronacji Matki Boskiej przez Trójcę Świętą. Centralnie ukazana klęcząca Matka Boska, prawą rękę przykładająca do piersi, lewą odchyla na bok. Ubrana w suknię i płaszcz, jej głowę otacza promienista aureola. Chrystus ukazany z lewej, Bóg Ojciec z prawej- razem trzymają koronę nad głową Marii. Chrystus w karminowym płaszczu, ukazany jest z odsłoniętym torsem. W prawej ręce trzyma berło. Głowę otacza okrągła promienista aureola. Bóg Ojciec w białej sukni i karminowym płaszczu, z siwymi włosami i brodą, trójkątną aureolą wokół głowy. Na lewym kolanie spoczywa jabłko królewskie, na nim opiera rękę w której trzyma berło. Nad postaciami unosi się opromieniona gołębica Ducha Świętego, Nad gołębicą półkolem ukazanych jest siedem uskrzydlonych główek anielskich, u dołu dwie. Wzdłuż dolnej krawędzi napis oraz fragment nie wyciętego pola. Rewers: pieczęć z liczbą "34".
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , berło , Bóg Ojciec , Gołębica Ducha Świętego , Jezus Chrystus , kula ziemska , Matka Boska , putto , Trójca Święta
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ SWIeNTY TROICI , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: Gr.Al. 4074 (34)
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Autora klocka określa mianem: "Mistrz Koronacji N.P.Marji". Drzeworyt pochodzi z egzemplarza Teki Łazarskiego, która trafiła do Biblioteki Gdańskiej w latach 1945-1975. Wizerunek koronowania Madonny przez Trójcę Świętą był popularny w grafice dewocyjnej. Obrazy tego typu często posiadały jednak niewłaściwy podpis. Zrozumienie dogmatu o Trójcy Świętej nastręczało chłopom wiele trudności. Zdarzało się, że łączono wizerunek Trójcy Świętej z koronacją Matki Boskiej, uznając Marię za jedną z postaci Trójcy Świętej. Znane są też przypadki pojmowania Trójcy Świętej jako św. Józefa, Marii i Jezusa.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2015
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2016.12.08,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©