BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001629
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31,3 x 39,2 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1901?-1965?
opis: Kompozycja dwustrefowa, ukazująca starotestamentowe sceny z Księgi Rodzaju. W strefie górnej oddzielonej od dolnej szlakiem inskrypcji w odbiciu lustrzanym, od lewej Bóg Ojciec (prawdopodobnie fragment sceny stworzenia Ewy); drzewo liściaste; Bóg Ojciec ukazujący nagim Pierwszym Rodzicom owoce na rajskim drzewie, przy pniu na murawie ptak; Adam i Ewa w opaskach z liści na biodrach, stojący po bokach rajskiej jabłoni, po której pniu wije się wąż symbolizujący szatana z jabłkiem w paszczy, za Adamem leżący wół, za Ewą lew. W strefie dolnej: Adam kopiący ziemię łopatą; drzewo liściaste; Kain zabijający Abla; kolumna na cokole; arka, Noe i zwierzęta wędrujące do arki; drzewo z dwoma sylwetkami ludzi chroniących się przed potopem.
motyw ikonograficzny: Abel , arka Noego , diabeł , drzewo (jabłoń) , Kain , owoc (jabłko) , ptak , zwierzę (lew) , zwierzę (wąż) , zwierzę (wół)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: ZAYPIERWEYADAMA-------W--Y-WEZBOKUIEGOPROWADZI ICHDORAYUODDAŁ , (w środku kompozycji)
numer inwentarza: PME 29015
uwagi: Odbitka wykonana z klocka, pochodzącego z warsztatu Kostryckich w Płazowie. Kieszkowski łączy drzeworyt z osobą Macieja Kostryckiego (starszego). Trzynaście zachowanych klocków z warsztatu Kostryckich znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zakupiło odbitkę w roku 1965. Drzeworyt jest prawdopodobnie fragmentem większej kompozycji odbijanej niegdyś z dwóch klocków. Część nie zachowana przedstawiać mogła stworzenie Adama i Ewy oraz ich pracę po wypędzeniu z raju.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Brzozowska, Leonia, 2022.12.01,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©