BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000376
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,5 x 28 cm
miejsce powstania: Polska miejsce pozyskania: Polska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1850? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1971ante
opis: W owalnym obramowaniu z inskrypcją wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w konwencjonalnym ujęciu. Matka Boska trzyma Dzieciątko na lewej ręce. Jezus jest ubrany w długą sukienkę. Prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma zamkniętą księgę. Maria ma dwie blizny na prawym policzku. Jest ubrana w czarny maforion w białe gwiazdy, kwiaty i schematyczne liście. Postacie mają na głowach korony otwarte zwieńczone krzyżykami, a wokół nich aureole z zygzakowatymi promieniami. Wnętrze owalu wypełnia deseń z poziomych linii i kresek. W narożnikach kompozycji na czarnym tle w drobne białe podłużne punkty widnieją cztery sześciopłatkowe kwiaty na grubych ulistnionych łodygach.
motyw ikonograficzny: aureola , gwiazda , korona , księga , kwiat , Matka Boska Częstochowska , Matka Boska z Dzieciątkiem , owal
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: PRAWDZIWYWIZERUNEKOBRAZU PANNY MARYI CZESTOHOWSKY KTORA CUDAMI SŁYNIACA PY , (w owalu otaczającym wizerunek)
numer inwentarza: MDT 2651 (2)
uwagi: Odbitka wykonana prawdopodobnie na zlecenie organizatorów wystawy "Polska grafika ludowa", która miała miejsce w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w 1970 roku i na której prezentowano klocek ze zbiorów Muzeum Diecezejalnego w Tarnowie.
literatura: Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 26, 130, kat. 63 (dotyczy odbitki z innych zbiorów)
fotografia: Bukowski, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000011 klocek drzeworytniczy dwustronny Trójca Święta, Matka Boska Częstochowska
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©