BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000058
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 35,5 x 26 cm
miejsce powstania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1757? datowanie odbitki graficznej: 1970
opis: Kompozycja w kształcie prostokąta stojącego ukazująca na pierwszym planie grupę złożoną z kroczącego pośrodku Jezusa, przedstawionego jako chłopiec i idących po bokach, archaniołów Michała oraz Rafała. Jezus z głową w promienistej aureoli, lewą ręką błogosławi. W prawej wzniesionej ręce trzyma chorągiew z wpisanymi w krzyż maltański symbolami jego pięciu ran: w sercu pośrodku krzyża, dłoniach i stopach między jego ramionami. Na ramionach krzyża widnieją litery, nie tworzące czytelnej inskrypcji. Obok Jezusa wędrują archaniołowie z rozpostartymi skrzydłami i głowami w kolistych aureolach. Archanioł po lewej stronie kompozycji gra na flecie poprzecznym trzymanym oburącz. Archanioł po prawej ma bęben wsparty na lewym biodrze, zawieszony na poprzecznym pasie przerzuconym przez ramię. W prawej wzniesionej ręce trzyma pałeczkę,drugą,trzymaną w prawej uderza w bęben. Postacie mają włosy do ramion z zaznaczonymi kędziorami, są odziane w długie szaty przepasane w talii i ukazujące bose stopy stąpające po nierównym terenie z kępami liści. Po prawej stronie nad archaniołem z bębnem widnieje zakapturzona postać w długiej szacie niosąca krzyż o ramionach przewiązanych sznurem ze zwisającymi chwostami. Po lewej stronie wznosi się drzewo o grubym pniu i trzech konarach z kępami liści. Poniżej, w głębi jest ukazany kościół z dwoma wieżami. U dołu kompozycji na poziomym pasie nieukończona inskrypcja w czterech wierszach, w ostatnim tylko trzy litery - początek dalszej części napisu. Dolny brzeg klocka - czarny, gładki.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , bęben , chorągiew , drzewo , flet , gest błogosławieństwa , Jezus , kościół , krzyż , Pięć ran Chrystusa , promień , skrzydło , sznur , święty Michał Archanioł , święty Rafał Archanioł
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WYSZED PANIEZVS NAWERBVNEK S MICHAŁEM I S RAFALEM KTO OCHOCZY DOBOIV PRZECIWKO CHARDEMV CZARTV ISWIATV BARZO NIEWS TYDLIWEMU ZAWERBUIESIE PODMOIE CHOROGIEW RAN KRWAWYCH ZRU , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: 46434/a MEK
uwagi: W zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie znajduje się kilka odbitek z tej samej strony klocka oznaczonych nr inw. 46434/a-e MEK.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000055 klocek drzeworytniczy dwustronny Werbunek Chrystusa, Matka Boska z Dzieciątkiem
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.25,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©