BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000404
materiał (podłoża): papier
wymiary: 37,5 x 35,5 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie malowidła: 1973
opis: Malowidło wzorowane na drzeworycie, wykonane akwarelą na arkuszu papieru zbliżonym do kwadratu. Ukazuje dwóch huzarów z szablami na galopujących koniach. Zwierzęta ustawione są prawym bokiem, twarze jeźdźców en face, ciała w półobrocie. Żołnierze mają na sobie podobne mundury: bluzy z lamowanym rozcięciem, kurtki lamowane na rozcięciu i u dołu, zarzucone na plecy, spodnie z lampasami, czapki z pomponami, buty z cholewami (mundury różnią się bluzami: u żołnierza z prawej w poziome pasy, a z lewej gładka; czapkami: u żołnierza z prawej z daszkiem, a z lewej w formie bermycy). Konie maści szpakowatej, na grzbietach mają czapraki. Dołem biegną dwa poziome pasy ukazujące schematycznie bruk. Odwzorowanie drzeworytu zachowuje oryginalne kolorowanie odbitki (kolor czerwony, niebieski, bladoróżowy, jasnożółty i czarny), zabrudzenia i uszkodzenia oraz to, że drzeworyt stanowi fragmentem nie zachowanej całości i posiada ślad cięcia z lewej strony.
motyw ikonograficzny: mundur , szabla , zwierzę (koń) , żołnierz
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 47759 MEK
uwagi: Malowidło wzorowane jest na odbitce drzeworytniczej, która pochodzi z miejscowości Zalesie (pow. łukowski, woj. lubelskie), datowana jest na przełom XVIII/XIX w. Znajduje się w kolekcji Muzeum w Lublinie, nr inw. E/9394.
literatura: Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 39 nota 171 (dot. drzeworytu w Muzeum w Lublinie, nr inw. E/9394)
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000894 odbitka graficzna Huzarzy na koniach
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.11.06,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©