BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000466
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35 x 27 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1847?-1912ante? datowanie odbitki: 1921
opis: Kompozycja podzielona na 4 różnej wielkości pola. Największe, z lewej przedstawia 3 zwrócone na lewo postaci klęczące na posadzce i modlące się. Za nimi, z prawej drzewo. Nad nimi anioł podtrzymujący fragment girlandy kwiatowej. W prawej, górnej części grafiki niewielkich rozmiarów przedstawienie ukazujące postać leżącą w łóżku, przy której klęczy zatopiony w modlitwie mężczyzna. Poniżej wizerunek rycerza na koniu (Pogoń?). Dolne pole o kształcie prostokąta leżącego ukazuje fragment miasta, którego liczne wieże oraz domy stoją w płomieniach. U dołu napis. Niektóre litery w lustrzanym odbiciu.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , drzewo , gest modlitwy , miasto , ornament roślinny , pożar , scena rodzajowa , wotum , zwierzę (koń)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: RAZU NAYSWIETSZEJPANAMARII OJOWANE J NA OJCOWKARMELITOW BOSSIH , (przy dolnej krawędzi)
numer inwentarza: I.11031 BJ
uwagi: To jedynie fragment drzeworytu, który w oryginalnej formie złożony był prawdopodobnie z 5 lub 6 sklejonych ze sobą odbitek, składających się na wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, ukazanej na tle scen adoracji, obrazów wotywnych,oraz sceny przedstawiającej pożar Wilna i Ostrej Bramy w 1715 roku. Dwa kompletne drzeworyty publikuje P. Galaune (zob. lieratura). Podaje też, że drzeworyty odbite były z 5 klocków, ręcznie kolorowane farbą żółtą, granatową czerwoną, oraz zieloną. Łazarski prawdopodobnie dotarł do dwóch klocków, które pozwoliły mu odbić tylko dwa fragmenty prawej części przedstawienia. W tece, przechowywanej w Bibliotece Jagiellońskiej obydwie części nie są ze sobą połączone, występują pod dwoma różnymi numerami inwentarzowymi (I. część: I. 11030 BJ). Kieszkowski datuje klocek z którego odciśnięto drzeworyt na lata 1832-1835. Według P. Galaune autorem klocka może być Aleksandras Vinkus (1832-1912). W jego warsztacie znajdowały się dwa zestawy niemal identycznych matryc do wykonania przedstawienia Matki Boskiej Ostrobramskiej. Opisywany drzeworyt pochodzi najprawdopodobniej z późniejszego zestawu klocków.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Jagiellońskiej
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.11.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©