BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000557

Święty Józef

warianty tytułu: Święty Józef z Dzieciątkiem

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36,2 x 28,5 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751?-1800? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Fragment większej kompozycji utworzonej ze sklejonych pięciu arkuszy papieru, z odbitek z czterech klocków drzeworytniczych. Postać św. Józefa z Dzieciątkiem znajduje się tam u góry w centrum. Świętego ukazanego w 3/4, trzymającego w lewej dłoni lilię otula fałdzisty płaszcz okrywający kolana. Spod niego widoczna jest spodnia szata przewiązana w pasie, z lamówką wzdłuż zapięcia i przy szyi. Święty ma faliste włosy wijące się u dołu. Jego broda układa się w kunsztowne loki. Na prawej ręce trzyma Dzieciątko w długiej sukience, spod której wyłaniają się bose stopy. Jezus trzyma w prawej ręce księgę, lewą błogosławi. Głowy obu postaci otaczają aureole w obramowaniach z krótkich promieni. W górnych rogach drzeworytu i poniżej świętego widnieją nakładające się na siebie obłoki. Na kompletnym obrazie drzeworytniczym świętego Józefa otaczają święci: Jan Nepomucen i Ignacy Loyola - u dołu oraz w strefie niebiańskiej - Barbara i Apolonia, których postacie pochodzą z odrębnych odbitek. Na opisywanej odbitce widnieją tylko u dołu fragmenty aureoli i sylwetek (ramiona) św. Jana Nepomucena - po lewej i św. Ignacego - po prawej.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , księga , kwiat (lilia) , święta Apolonia , święta Barbara , święty Ignacy Loyola , święty Jan Nepomucen , święty Józef
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: Gr 3541/4
uwagi: Św. Józef był patronem cieśli, drwali, robotników, małżonków, rodzin katolickich, ale też dobrej śmieci. To łączy go ze św. Barbarą, która prócz opieki nad uprawiającymi niebezpieczne zawody, była patronką dobrej śmierci, chorych na dżumę, a także kaplic cmentarnych. Apolonia męczennica, zginęła na stosie, kładąc tym samym kres torturom. Jest patronką dentystów oraz cierpiących na ból zębów. Towarzyszący im święci patronują zakonowi jezuitów. Św.Jan Nepomucen - jest opiekunem spowiedników, osób oszczerczo obmawianych. Jest przyzywany przez tonących i podczas powodzi, broni mostów i grobli. Św. Ignacy Loyola był założycielem zakonu jezuitów. W literaturze można znaleźć analogie zarówno do wizerunku św. Józefa, jak i całej kompozycji. Przykładami pełnej wersji drzeworytu są między innymi obiekty nr inw: I.11061 BJ, S/155/B/6/MT.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000616 odbitka graficzna Święci Barbara, Apolonia, Jan Nepomucen i Ignacy Loyola
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©