BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000706
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 35,5 x 27,7 cm
miejsce pochodzenia: Pietkowo miejsce pozyskania: Pietkowo
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki graficznej: przed 1896
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego. Przedstawia świętego Mikołaja w stroju liturgicznym biskupa, na który składa się obszerna lamowana kapa (płaszcz) upięta pod szyją, alba przepasana sznurem i mitra na głowie, na piersi krzyż. Święty prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma pastorał i księgę na której spoczywają trzy kule. Głowę świętego otacza promienista aureola. Po jego prawej stronie klepkowy cebrzyk z trzema młodzieńcami. W głębi kompozycji mury kościołów z baniastymi wieżami na tle poziomych kresek. U góry w lewym rogu znajduje się napis odnoszący się do świętego, u dołu z lewej nieczytelny napis z odwróconymi literami, oraz sygnatura drzeworytnika(?). Wizerunek otacza dekoracyjna bordiura, którą tworzy ukośna kratownica i ornament kwiatowy. Z lewej strony odbitki, na całej jej wysokości podklejony wąski, około 1- cm pas z dalszą częścią odbitki.
motyw ikonograficzny: alba , aureola , biskup , gest błogosławieństwa , infuła , kościół , księga , młodzieniec , ornament roślinny , pastorał , płaszcz , sygnatura , święty Mikołaj
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SANCTVS NIKOLAVS , (u góry) E W , (u dołu, pośrodku) DR8 E RANCI (...) A , ( u dołu z lewej, litery odwrócone)
numer inwentarza: MB/E/320
uwagi: Drzeworyt odnaleziony został w 1955 roku we wsi Pietkowo na Podlasiu w czasie badań terenowych, prowadzonych przez pracowników Pracowni Badania Plastyki Ludowej Instytutu Sztuki PAN (wówczas P.I.S., kierowanej przez prof. Romana Reinfussa. Drzeworyt wykonany czarna farbą, nie kolorowany, naklejony był na deskę. Według informacji, przekazanej przez jego ówczesną właścicielkę, drzeworyt znajdował się już w tym domu, gdy wprowadziła się do niego 59 lat wcześniej (około 1896). Grafika odciśnięta jest z tej samej deski, którą w 1921 roku posłużył się Z. Łazarski, przygotowując "Tekę Drzeworytów Ludowych Dawnych". Jednak wykonana została znacznie wcześniej, niż Teka Łazarskiego, najpewniej w nie znanym bliżej warsztacie na terenie Żmudzi. Świadczy to o szerokim zasięgu tych drzeworytów, pojawiających się także na południe od Białegostoku. J. Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy, z którego wykonano odbitkę na połowę XVIII wieku. Autora klocka na podstawie sygnatury określa on mianem "Mistrz E.W.".
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2013.07.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©