BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001399
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 27 x 18,5 x 1,8 cm
miejsce powstania: Jastrabá, Słowacja (Slovakia) miejsce pozyskania: Pezinok, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1796-1805
opis: Na awersie, w centrum wizerunek Chrystusa na krzyżu.Na pionowej belce tabliczka z napisem: INRI. Chrystus zwrócony w prawo ma zaznaczoną ranę w boku i biodra okryte perizonium, a wokół głowy w koronie cierniowej - aureolę z równoległych linii. Z gruntu, w którym jest osadzony krzyż wyrastają po bokach dwie gałązki, na których prócz lancetowatych liści znalazły się: wielopłatkowy kwiat, a na czubku - tulipan. W górnych narożnikach widnieją skupione obłoki, przypominające kotary. Wzdłuż dolnego i górnego brzegu autor wyrzeźbił szlaki składające się z zygzaków. Całość jest obramowana liniami tworzącymi prostokąt. Na rewersie półpostać Matki Boskiej, trzymającej w lewej dłoni ukośne berło, lekko zwróconej w lewo ku Dzieciątku trzymanemu na prawej ręce. Obie postacie długowłose, w koronach cesarskich zwieńczonych krzyżami na kulach, z głowami otoczonymi zygzakami promieni wpisanymi w okrągłe aureole ozdobione owalnymi punktami w równoległych obręczach. Maria w fałdzistej, przepasanej sukni, z narzuconym na ramiona lamowanym płaszczem w motywy roślinne. Jezus w gęsto szrafowanym stroju, lewą wzniesioną ręką błogosławi, prawą przyciska do boku kulę ziemską (jabłko królewskie). W górnych rogach kompozycji widnieją pofałdowane kotary ozdobione szlakami z zygzakowatymi liniami i podpięte na 1/2 wysokości kulistymi formami ze współśrodkowych okręgów. Wzdłuż dolnej krawędzi biegnie napis odgraniczony od wizerunku poziomą linią: B.A.MATER:CHRISTI.OFRNSN (w odbiciu lustrzanym). Całość obramowana pojedynczą linią tworzącą prostokąt.
motyw ikonograficzny: berło , Chrystus na krzyżu , jabłko królewskie , korona , kotara , kwiat , Matka Boska z Dzieciątkiem , obłok
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (wzdłuż dolnej krawędzi awersu) B.A.MATER:CHRISTI.OFRNSN , (wzdłuż dolnej krawędzi rewersu)
numer inwentarza: F-E-3381
uwagi: Klocek podarowany muzeum w 1901 roku przez Václava Holouňa z miejscowości Pezinok. Przypuszczano, że został wykonany przez Imricha Speváka z Jastrabej, pochodzącego ze znanej rodziny kramarzy. Inna, bardziej prawdopodobna teoria mówi, że forma należała do zespołu, który stał się w pewnym czasie własnością rodziny Speváków. Zakupili oni starsze, używane formy i zlecali wykonywanie z nich odbitek w środkowosłowackich drukarniach. Pochodzi ze starych zbiorów SMN.
obiekty związane:
5000001184 odbitka graficzna Chrystus na krzyżu
5000001447 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany
5000001467 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany
5000001474 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska z Dzieciątkiem
5000001400 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany
5000001401 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska z Dzieciątkiem
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.10.10,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©