BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001492
materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,5 x 26,6 cm
miejsce pochodzenia: Czechy (Czech Republic)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1739? datowanie odbitki graficznej: przed III 1949 r. , Odbitka: III 1949 r. - wizyta muzealników czechosłowackich w Polsce; klocek: inskrypcja oraz katalog wystawy
opis: Kompozycja w kształcie prostokąta stojącego: na ciemnym tle Matka Boska z Dzieciątkiem na lewym ręku i z berłem w prawej dłoni. Dzieciątko w lewej ręce trzyma jabłko, prawą wznosi w geście błogosławieństwa. Głowy obu postaci zwieńczone są koronami cesarskimi i otoczone promienistymi nimbami. Postaci odziane są w stożkowe, pasiaste suknie w geometryczne wzory z kołnierzami zdobionymi w kropki oraz z bufiastymi rękawami. Suknia Madonny dodatkowo w przedniej części zdobiona ornamentem roślinnym i krzyżami. Spod korony Matki Boskiej spływają na ramiona długie, falowane włosy. W dolnej części kompozycji pejzaż architektoniczny przedstawiający budynek sakralny z pięcioma krzyżami i wieżą zwieńczoną kopułą. Po lewej pojedyncze drzewo, dalej piętrowy budynek z kominem. Madonna z Dzieciątkiem oraz pejzaż otoczone łukiem, nad którym znajduje się plakieta z nieczytelnym napisem zaczynającym się od „MARIA”. Plakieta podtrzymywana jest przez dwa unoszące się w locie anioły. U góry widoczne fragmenty udrapowanej kotary ołtarzowej, niżej, po obu stronach kompozycji ornament roślinny i para stojących aniołów, podtrzymujących świece i tarcze z nieczytelnymi napisami. U dołu pas z podpisem. Rewers: u dołu po lewej przekreślona pieczęć Państwowego Instytutu Badania Sztuki Ludowej i odręcznie czarnym atramentem spisany numer inwentarzowy. Również u dołu, wzdłuż prawej krawędzi pieczęć Zakładu Badania Plastyki, Architektury i Zdobnictwa Ludowego. Po środku odręczna, nieczytelna notatka z liczbą „224”.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , gest błogosławieństwa , krajobraz , Matka Boska z Dzieciątkiem
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ:Z:PANNI MARIE AK 17 39:
numer inwentarza: 84372/MEK
uwagi: Nowodruk jest częścią kolekcji ofiarowanej przez muzealników czechosłowackich podczas wizyty w Polsce w marcu 1949 roku, z okazji wernisażu „Wystawy czechosłowackiej sztuki ludowej”. Odciśnięty na arkuszu o wymiarach 52,4 x 42 cm. Przedstawiona Madonna to Matka Boska Sztipska, gotycka figura czczona we wsi Štípa na Morawach. Według legendy, rzeźba pierwotnie znajdowała się w pobliskim Kostelcu, jednak w tajemniczy sposób zniknęła i pojawiła się w sztipskim lasku. Od momentu cudownego objawienia rozpoczęły się pielgrzymki. Wzmianki o regularnym kulcie figury pochodzą z końca XIV wieku. Właściciele pobliskiego zamku Lukov sfinansowali budowę małej kaplicy w miejscu objawienia. Obecnie niewiele zachowało się z pierwotnego, gotyckiego charakteru świątyni, była ona bowiem wielokrotnie przebudowywana. W czasach Józefa II budynek miał służyć jako magazyn. Budowę nowego kościoła rozpoczęto w drugiej dekadzie XVII wieku, przerwała ją jednak wojna trzydziestoletnia. W tym czasie nieukończone budynki niszczały. Do budowy wrócono w połowie XVIII stulecia. 30 września 1764 roku miało miejsce przeniesienie cudownej figury do nowo ukończonego barokowego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kroniki podają, że wówczas pielgrzymi (w liczbie 35 tys.) widzieli na dziennym niebie obok słońca dwie jasne gwiazdy.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2019
opracowanie dokumentu: Brzozowska, Leonia, 2019.03.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©