BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000097
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne, malowanie
wymiary: 41 x 31 cm
miejsce pozyskania: Mąchocice Kapitulne
datowanie odbitki graficznej: 1796-1805
opis: Pośrodku, u dołu wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na prawej ręce, a w tle dwuwieżowy fronton kościoła pielgrzymkowego w Świętej Lipce. Na wieżach o pięciu kondygnacjach okrągłe tarcze zegarowe, po lewej z cyframi łacińskimi, po prawej rzymskimi. Sterczyny wież są zwieńczone krzyżami. Pomiędzy wieżami Chrystus na krzyżu w perizonium związanym na lewym boku i głową wspartą na prawym ramieniu. Na pionowym ramieniu tabliczka o esowatym kształcie z zatartym monogramem INRI. Pod ramionami krzyża, po lewej półksiężyc wpisany w okrąg, a po prawej słoneczna tarcza z ludzką twarzą otoczoną promieniami. U podstawy krzyża, na środkowej części fasady, po bokach dwa małe krzyżyki. Niżej, pośrodku monogram maryjny. Półpostać Matki Boskiej jest widoczna na środkowym ryzalicie nad główną, zadaszoną bramą wejściową. Wzdłuż dolnej krawędzi odbitki widnieje poziomy pas z inskrypcją, której pierwsza litera N została wykonana w odbiciu lustrzanym. Ostatnia część inskrypcji nieczytelna. Całość w prostokątnym obramowaniu. Fragmenty kompozycji podmalowana akwarelami. Płaszcz Matki Boskiej jest barwy kobaltowej. Obramowanie odbitki, sukienka Dzieciątka, obrzeże aureoli, podziały architektoniczne i gzymsy budowli są jasnocynobrowe. Pokrycia wież, fragmenty ryzalitu i daszek nad głównym wejściem ciemnocynobrowe. Dokoła odbitki namalowano pędzlem pojedyncze kółeczka (rozetki) z kropkami w środku koloru kobaltowego i ciemnocynobrowego. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem typu Eleusa na odbitce, odbiega od typu, jaki reprezentuje otaczana kultem Matka Boska Świętolipska, będąca kopią Matki Boskiej typu Salus Populi Romani. Obiekt zakupił w 1956 roku kustosz Zdzisław Szewczyk do Władysława Kisiela z Mąchocic Kapitulnych wraz z dwoma innymi: 23685 MEK i 23687 MEK.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , brama , Chrystus na krzyżu , Dzieciątko Jezus , hełm , kościół , krzyż , księżyc , Matka Boska ze Świętej Lipki , słońce , wieża , zegar
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: N,M,P,SWIETO,LIPKA:[...] , (wzdłuż dolnej krawędzi) V A MARYJA , (w środku kompozycji, na fasadzie świątyni)
numer inwentarza: 23686 MEK
uwagi: Święta Lipka to miejscowość na granicy Warmii i Mazur, znana ze słynącego cudami obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej, cieszącego się kultem od XVII wieku, a koronowanego w 1968 roku. Przybycie jezuitów w 1639 r. rozpoczęło renesans tego kultu. Barokowy kościół w Świętej Lipce jest jedną z najpiękniejszych świątyń w Polsce, miejscem ważnym zarówno dla katolików, jak i protestantów.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.09.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©