BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000111
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny tonowy
wymiary: 14,7 x 8,8 cm
miejsce powstania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1838 datowanie odbitki graficznej: 2001
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu, przepasanego fałdowanym perizonium. Głowa z cierniową koroną przechylona na lewe ramię, spod korony cierniowej spływają krople krwi. Czarne włosy spadają na ramiona. Nad głową Chrystusa biała tabliczka z trudnym do odczytania napisem INRI. Słoje krzyża zaznaczone wyraźnymi kreskami. Po obu bokach krzyża, na wysokości tułowia Chrystusa wota: z lewej w kształcie serca, z prawej stopy ludzkiej. Nad krzyżem i po obu stronach podwieszona draperia zdobiona motywem jodełki o ząbkowanym brzegu. U dołu drzeworytu, pod krzyżem kępki trawy, zaś po obu jego stronach dwa kwiaty przypominające róże. Tło czarne. Całość drzeworytu ujęta w ramkę.
motyw ikonograficzny: Chrystus Kobylański , Chrystus na krzyżu , korona cierniowa , kotara , krew (kropla) , kwiat (róża) , perizonium , wotum (serce) , wotum (stopa)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: IN[..] , (na pionowym ramieniu krzyża)
numer inwentarza: 75335/17 MEK
uwagi: Jest to jedna z interpretacji przedstawienia cudownego wizerunku Chrystusa z Kobylanki (woj. małopolskie), czczonego od XVII w. Jego kult rozprzestrzeniał się poza granice Małopolski, docierając także na Śląsk i do Wielkopolski oraz poza granice Rzeczypospolitej: XVIII wieczne wizytacje biskupie wspominają także o przybywającej tu ludności węgierskiej. Drzeworyt odciśnięty został w trakcie przygotowań jubileuszowego wydawnictwa "Drzeworyty ludowe z Płazowa", które w 90 egzemplarzach zrealizowane zostało z okazji 90-lecia Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Odciśnięte na nowo z klocków drzeworyty posłużyły do przygotowania wiernych matryc magnezowych, z których techniką druku typograficznego przygotowano teki.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000090 klocek drzeworytniczy jednostronny Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Niczke, Dorota, 2011.09.19,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©