BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000204

Matka Boska Leżajska

warianty tytułu: Matka Boska z Dzieciątkiem, Wizerunek obrazu N.P. Maryi w Kościele Leżajskim

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne, malowanie
wymiary: 28,5 x 19,5 cm
miejsce powstania: Leżajsk miejsce pochodzenia: Leżajsk miejsce pozyskania: Żołynia
datowanie odbitki graficznej: 1842?-1888?
opis: Półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Maria ukazana hieratycznie. Okryta płaszczem, spływającym z Jej głowy, misternie zdobionym kwiatami na wijących się gałązkach, wśród których dominuje czteropłatkowy. Na twarzy Marii konwencjonalny uśmiech. Na szyi kilka sznurów korali z krzyżykiem, spoczywającym na piersiach Maria trzyma Dzieciątko na lewej ręce, krzyżując swe dłonie na wysokości kolan Jezusa. Dzieciątko lekko zwrócone w stronę Matki, w długiej sukience zdobionej kwiatami Lewą ręką trzyma zamkniętą księgę, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Głowy obu postaci zwieńczone wysokimi koronami z monogramami i krzyżykami, otoczone 12 gwiazdami. Kontury postaci otoczone "perełkami". W dolnej części kompozycji, na wydzielonym polu podpis w dwuwierszu. Całość kompozycji otoczona podwójną, ozdobną ramką: wewnętrzna z ukośną kratką, zewnętrzna w formie czarnego pasu z czterolistnymi rozetkami w narożach. W lewej, dolnej części ramki 6 grubo ciętych, podwójnych "fal", które sugerować mogą, że klocek drzeworytniczy, z którego odciśnięto grafikę, nie został ukończony. Wybrane fragmenty drzeworytu zostały starannie pokolorowane farbą żółtą, ugrową, różową, szafirową i brązową. Dodatkowo drzeworyt ozdobiony detalami malarskimi: w dolnej części dwa lancetowate płatki domalowane na przedłużeniu ramki. Policzki Marii i Dzieciątka zaróżowione Na rewersie odręczny napis: imię i nazwisko domniemanego autora odbitki.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gest błogosławieństwa , gwiazda , korona , księga , kwiat , Matka Boska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIZERUNEK:OBRAZU.N.P.M:WKOSCIELE.LEŻAJSKIM:U WW:OO BER= , (w dolnej części kompozycji) M , (w koronie Marii) IHS , (w koronie Jezusa)
numer inwentarza: 60018 MEK
uwagi: Charakterystyczną cechą drzeworytu jest minimalna ilość szrafowań, ograniczających się jedynie do drobnych partii twarzy Matki Boskiej i podbicia jej maforionu. Subtelna, cienka linia rysunku, drobne detale oraz "perełkowany" kontur stanowią o charakterystycznej stylistyce drzeworytu. Odbitka - wraz z innymi - odnaleziona została w 1982 r. w Żołyni u miejscowego stolarza. Zespół odbity z klocków, datowanych na lata 1842-1888, składa się z 9 odbitek. Drzeworyt wzorowany jest na cudownym wizerunku, znajdującym się w kościele Bernardynów w Leżajsku. Według podań, w 1590 r. pobożnemu mieszczaninowi Tomaszowi Michałkowi ukazała się Matka Boska i św. Józef. Maria objawiła mu wolę, by w tym miejscu stanął kościół. Liczne cuda i łaski, otrzymywane przez modlących się przekonały niedowiarków. W 1598 r. wybudowano na miejscu objawienia pierwszy kościół w którym umieszczono wizerunek, namalowany według tradycji przez księdza Erazma. Przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem uznany został za cudowny. W 1752 r. obraz koronowano koronami papieskimi.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000199 odbitka graficzna Matka Boska Leżajska
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.11.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©