BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000390
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie akwarelą
wymiary: 33,5 x 26 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1815 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt z przedstawieniem świętej Anny, Dzieciątka Jezus i Matki Boskiej. Odbitka graficzna ma kształt prostokąta stojącego, wykonana została na papierze w odcieniu kremowym, kolorowana akwarelami: niebieską, brązową, żółtą i różową. Święta Anna z lewej i Matka Boska z prawej siedzą na krzesłach z oparciami, obie ukazane są z półprofilu, skierowane w stronę małego Jezusa w środku pomiędzy nimi. Anna ma złożone ręce na piersi a Matka Boska trzyma Jezusa. Dzieciątko jakby unosząc się, lewą rączką błogosławi, w prawej trzyma "świat", będący atrybutem Zbawiciela jako władcy. W górze pomiędzy obłokami wzlatuje gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Głowy wszystkich postaci otaczają okrągłe aureole, Matkę Boską wyróżnia korona królewska. Strój obu kobiet wygląda podobnie, mają na sobie suknie w pionowe pasy i płaszcze, natomiast Dzieciątko ubrane jest w jednolitą sukienkę, spod której wystają bose stopy. Autor grafiki zastosował gęste szrafowanie przy pomocy którego ukazał pasma włosów, światłocienie na twarzach, kłęby obłoków, a najwydatniej fałdy stroju. Wzdłuż dolnej krawędzi znajduje się trudny do odczytania napis, który oznacza: "Jezus, Maria, Anna". W tej samej linii w prawym rogu znajduje się prawdopodobnie inicjał drzeworytnika "AI".
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , jabłko królewskie , korona , Matka Boska , sygnatura , święta Anna Samotrzecia
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: AI , (w prawym dolnym rogu) E ESUMAAR.YAANNA , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: S/155/22/MT
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na początek XIX wieku. Nieznanego z nazwiska autora tego klocka określa mianem "Monogramista A.I."; przypisuje mu wykonanie kilku innych drzeworytów zamieszczonych w Tece Łazarskiego z 1921 roku. Wątpliwości budzi odczytanie litery "I" w inicjale autora, która wygląda na przetartą literę "D". Galaune drzeworyt zalicza do prac tzw. "rzeźbiarza cudów św. Antoniego". Na rewersie odbitki znajduje się pieczęć: "38". Odbitka jest jedną ze zbioru opublikowanego przez Zygmunta Łazarskiego w "Tece drzeworytów ludowych dawnych" w 1921 roku. W tece znalazło się 66 grafik odbitych ręcznie w drukarni Władysława Łazarskiego, z klocków pochodzących z Płazowa (obecnie pow. lubaczowski) i ze Żmudzi na Litwie, datowanych przez Jerzego Kieszkowskiego na drugą poł. XVIII i poł. XIX w. Część odbitek była ręcznie kolorowana. Nakład liczył 62 numerowane egzemplarze. Wydawnictwo stało się podstawowym źródłem wiedzy na temat polskiego drzeworytu ludowego. Teka Łazarskiego przyczyniła się do wzrostu zainteresowania problemami sztuki ludowej, korzystał z niej m. in. Władysław Skoczylas przy tworzeniu w 1934 roku pracy " Drzeworyt ludowy w Polsce".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.11.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©