BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000556
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,1 x 23,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, przedstawia wizerunek świętego Kazimierza ukazanego en face w całej postaci, jako młodzieniec z lilią i krzyżem w rękach. Święty ubrany jest w gronostajowy płaszcz królewski o rozkloszowanych rękawach, na głowie ma koronę. Spod szat wyłaniają się obute stopy. Jego owalną twarz o dużych oczach i uśmiechniętych ustach okalają półdługie włosy zawinięte na końcach. Głowę z koroną otacza aureola. Za świętym, po lewej stronie widnieje kościół z dwuspadowym dachem pokrytym łuskowatą dachówką. Po prawej widnieje kaplica z kopułą, podobnie jak kościół zwieńczona sygnaturką z krzyżem. W górnej części tło usiane jest kilkunastoma gwiazdami. Napis umieszczono wzdłuż górnej krawędzi obrazka na poziomym pasie, oddzielonym cienkim szlakiem od właściwego wizerunku.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , gwiazda , korona , kościół , krzyż , kwiat (lilia) , święty Kazimierz Królewicz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S CASIMIRVS , (wzdłuż górnej krawędzi)
numer inwentarza: Gr 3641/3
uwagi: Klocek drzeworytniczy, z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Za pierwowzór drzeworytu uważa srebrną figurę św. Kazimierza z 1637 roku, znajdująca się w ołtarzu katedry w Wilnie. W. Skoczylas i J. Grabowski publikują zbliżone ujęcia drzeworytnicze.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©