BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000609
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,7 x 26,5 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Odbitka ukazuje świętą Barbarę w sukni z ozdobnym szlakiem na wysokości kolan i w pofałdowanym płaszczu, z atrybutami: palmą i kielichem z hostią. Po jej lewej stronie widnieją budowle z wieżą, po prawej scena męczeńskiej śmierci przez ścięcie. Święta została ukazana w całej postaci, lekko zwrócona w prawo. Na jej głowie otoczonej aureolą spoczywa korona, natomiast szyję oplata sznur korali z krzyżykiem. Barbara ma długie włosy rozpuszczone na ramiona. W prawym górnym rogu wśrod obłoków znajduje się monogram IHS (w lustrzanym odbiciu), z którego po środku wydobywają się promienie, zaś u dołu trzy błyskawice rażące oprawcę. U dołu widnieje napis, odwzorowany bez odstępów między wyrazami, z literą "S" w lustrzanym odbiciu. Pole z napisem zdobi gwiazdka, dalej w prawo poprowadzony został czarny pas, na którym być może miała mieścić się dalsza część inskrypcji. Zwraca uwagę szrafowanie, które podkreśla fałdy sukni i płaszcza, a także owal twarzy i inne szczegóły wizerunku.
motyw ikonograficzny: Dioskuros , drzewo (palma) , hostia , kielich mszalny , korona , męczennica , miecz , święta Barbara , wieża
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: :O:BRAZSBARBARY: , (wzdłuż dolnej krawędzi) IHS , (w prawym górnym rogu)
numer inwentarza: Gr 3541/18
uwagi: Klocek drzeworytniczy, z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na połowę XVIII wieku. Nieznanego autora tego klocka określa mianem "Mistrz św. Heleny", któremu przypisuje autorstwo kilku innych drzeworytów zamieszczonych w Tece Łazarskiego z 1921 roku.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©