BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000812
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36,5 x 29,5 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: około 1850
opis: Drzeworyt przedstawia scenę Męki na Golgocie. W centrum kompozycji ujętej w prostokąt stojący ukazano Chrystusa na krzyżu, obnażonego, z przepaską na biodrach, w koronie cierniowej i z aureolą. Na szczycie krzyża titulus z napisem INRI, nad poziomą belką z prawej słońce, z lewej księżyc, w oddali niebo ze skłębionymi chmurami. Pod krzyżem cztery opłakujące Jezusa postaci; najbliżej stoi św. Jan Ewangelista w aureoli, ocierający łzy, następnie kobieta w aureoli i ze skrzyżowanymi na piersi rękami, dalej kobieta w aureoli unosząca ręce, ostatnia z nich bez aureoli, pochylana. Po bokach szczytu Golgoty dwa krzyże ze skazanymi łotrami. U dołu po lewej trzej żołnierze grających w kości o szaty skazańców, po prawej na koniu żołnierz setnik Longinus w zbroi rzymskiego legionisty, w prawej ręce trzyma włócznię wycelowaną w Chrystusa. Kompozycja posiada liczne napisy w języku łacińskim i polskim, tj. zniekształcone teksty z pieśni i modlitwy adoracyjnej. U dołu napis niedokończony, pomiędzy dwoma polami sygnatura "M:B".
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , krzyż , księżyc , Longinus , Matka Boska , słońce , święty Jan Ewangelista , włócznia , żołnierz
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: QVI.PASUS.EsT. PRONOBIS.IEzUC.RIST.MYZE , (u góry) INRI , (na titulusie) DOMINE MISERERENO , (na banderoli po prawej Chrystusa) BĄDZ POZDROWION KRULV/ NASZ KTORYS DLA NAS/ LUDZI YDLA NASZEGODO(?) , (u dołu po lewej) M:B , (u dołu w środku)
numer inwentarza: ECT.3084
uwagi: QVI.PASUS.EsT. PRONOBIS.IEzUC.RIST.MYZE, właśc. "Qui passus est pro nobis" - który cierpiał za nas; "Iesu Christe miserere" - Jezu Chryste zmiłuj się. DOMINE MISERERENO, właśc. "Domine, miserere nobis" - Panie, zmiłuj się nad nami. Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793-1852) - mecenasa sztuki i kolekcjonera, działacza gospodarczego i politycznego. Wśród różnorodnych zbiorów J. G. Pawlikowskiego gromadzonych w Medyce, znalazła się tam również unikatowa kolekcja 143 drzeworytów ludowych. Tworzona była od lat 30. do 50. XIX wieku, w okresie, kiedy działali ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W gromadzeniu ludowych drzeworytów Pawlikowskiemu pomagał Kajetan Wincenty Kielisiński, rysownik i rytownik. W czasie swoich wędrówek po Galicji, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Wielkopolsce nabywał on grafiki od drzeworytników i sprzedawców dewocjonaliów. Kilka drzeworytów ludowych pozyskanych zostało także przez Teofila Żebrawskiego. W 1921 roku drzeworyty wraz z całym zbiorem Pawlikowskiego, trafiły do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, przekazane tam przez wnuka Jana Pawlikowskiego. W latach 40. XX w. znalazły się w zbiorach Biblioteki Akademii Nauk USRR, obecnie w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka (przechowywane w Oddziale Sztuki mieszczącym się w Pałacu Baworowskich). Poprzedni numer inwentarzowy w kolekcji Pawlikowskiego: 1257/21.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.08.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©