BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000829
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37 x 28 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: około 1850
opis: Grafika ukazuje Matkę Boską w całej postaci z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. U stóp Madonny klęczą święci dominikańscy - Dominik i Wincenty. Matkę Boską z Dzieciątkiem otacza promienista mandorla, a wszystkie postacie na wizerunku otacza owalna girlandą z róż. Madonna w sukni i płaszczu, w koronie i aureoli, w prawej ręce trzyma różaniec, po który sięga klęczący święty (Dominik?), skierowany prawym profilem, z tonsurą i aureolą, w białej tunice i czarnym płaszczu. Podobnie, jak w odbiciu lustrzanym, ukazany święty klęczący z drugiej strony (Wincenty?), który patrzy na Madonnę i sięga po różaniec podawany przez Dzieciątko. Mały Jezus ukazany z okrągłą aureolą, w sukience, boso, z wyraźnie zaznaczonym uśmiechem na twarzy. Drzeworyt w kompozycji pionowej, symetrycznej w partiach dekoracji kwiatowych, wykonany zróżnicowaną kreska. Fałdy stroju Madonny i Dzieciątka, a także liście girlandy i liście zdobiące naroża poprowadzone gęstym szrafowaniem.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , Matka Boska , różaniec , święty Dominik , święty Wincenty Ferreriusz , tonsura
stan zachowania: uszkodzony
numer inwentarza: ECT.3046
uwagi: Grafika związana z propagowaniem modlitwy różańcowej jako formy kultu Matki Boskiej w Kościele rzymskokatolickim. Inspirowana tradycjami dominikańskimi która głosi, że założyciel tego zakonu św. Dominik Guzman (ok. 1172-1221) jako pierwszy otrzymał od Matki Boskiej różaniec i wraz ze współbraćmi nakłonił innych wiernych do adoracji Madonny poprzez odmawianie modlitwy. Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793-1852) - mecenasa sztuki i kolekcjonera, działacza gospodarczego i politycznego. Wśród różnorodnych zbiorów J. G. Pawlikowskiego gromadzonych w Medyce, znalazła się tam również unikatowa kolekcja 143 drzeworytów ludowych. Tworzona była od lat 30. do 50. XIX wieku, w okresie, kiedy działali ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W gromadzeniu ludowych drzeworytów Pawlikowskiemu pomagał Kajetan Wincenty Kielisiński, rysownik i rytownik. W czasie swoich wędrówek po Galicji, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Wielkopolsce nabywał on grafiki od drzeworytników i sprzedawców dewocjonaliów. Kilka drzeworytów ludowych pozyskanych zostało także przez Teofila Żebrawskiego. W 1921 roku drzeworyty wraz z całym zbiorem Pawlikowskiego, trafiły do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, przekazane tam przez wnuka Jana Pawlikowskiego. W latach 40. XX w. znalazły się w zbiorach Biblioteki Akademii Nauk USRR, obecnie w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka (przechowywane w Oddziale Sztuki mieszczącym się w Pałacu Baworowskich). Poprzednia sygnatura w kolekcji Pawlikowskiego: 1251f/23(?).
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.08.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©