BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001020
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 16 x 13,9 cm
miejsce pozyskania: Lublin
datowanie klocka drzeworytniczego: 1830 datowanie odbitki graficznej: przed 1939 , adnotacja na grafice
opis: Kompozycja zbliżona do kwadratu. Pośrodku przedstawiony w całej postaci św. Antoni Padewski lekko zwrócony w prawą stronę, trzymający na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Głowy postaci otaczają kręgi aureoli z promieniami różnej długości. Święty w lewej dłoni trzyma księgę z krzyżykiem na okładce, a w prawej - na wysokości biodra ulistnioną gałązkę lilii z trzema kwiatami. Szata zakonna pokryta stylizowanym ornamentem roślinnym (białoryt), przepasana sznurem z węzłami, i różańcem przy prawym boku. Dzieciątko w długiej sukience spod której widnieją bose stopy. W lewej ręce kula ziemska, prawa uniesiona w geście błogosławieństwa. Święty Antoni z Dzieciątkiem ukazany jest na tle arkady zwieńczonej łukiem wyciętym w ośli grzbiet. W jej górnych narożnikach pola z pięciopłatkowymi kwiatami. U dołu, wzdłuż krawędzi klocka widnieje inskrypcja. Tworzą ją napisy dwóch rodzajów, wykonane przez różne osoby (?): data "1830" (w odbiciu lustrzanym, po lewej) oraz inicjał "MK" (po prawej w rogu) u podnóża kolumn, a także napis "S:ANTONIEGO RADE" nawiązujący stylistycznie do pozostałej części klocka. Na marginesie grafiki, u dołu adnotacja ołówkiem: "deska w zbiorach Muzeum Etnograficznego na Wawelu (Drzeworyt z Płazowa)". U góry, po prawej ołówkiem: "U Skoczylasa format 20,5 x 18 cm".
motyw ikonograficzny: arkada , aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , księga , kwiat (lilia) , strój zakonny , sznur , święty Antoni Padewski , tonsura
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: 1830 S: ANTONIEGO RADE MK , (w dolnej części kompozycji) MK , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: E/1844/MWL
uwagi: Klocek z którego odciśnięto grafikę przypisywany jest przez niektórych badaczy Maciejowi Kostryckiemu. Jednakże sygnatura MK, umieszczona na desce wykonana jest prawdopodobnie wtórnie (odmienny styl liter oraz technika cięcia). Grafika pochodzi z kolekcji Henryka Zwolakiewicza. Adnotacja odnosząca się do klocka drzeworytniczego, przechowywanego na Wawelu wskazuje, że odbitka powstała prawdopodobnie do 1939 roku (wówczas Muzeum Etnograficzne w Krakowie miało siedzibę na Wawelu). Pierwowzorem dla drzeworytu był cudowny obraz św. Antoniego w kościele oo. Bernardynów w Radecznicy, która była ważnym ośrodkiem kultu tego Świętego w Polsce do momentu kasaty klasztoru w 2 połowie XIX w. Historia objawienia w Radecznicy przywołuje datę 8 maja 1644 roku. W tym dniu miejscowy tkacz Szymon dostąpił łaski rozmowy ze świętym Antonim, który wyraził życzenie, by na Łysej Górze wybudowana została świątynia. Kult świętego w tamtejszym sanktuarium nadal propagują OO. Bernardyni, którzy powrócili tu w 1916 r. W 1995 r. pożar strawił otaczany kultem obraz. Obecnie w świątyni znajduje się jego kopia wykonana w Krakowie przez Jerzego Kumalę. Św. Antoniego powszechnie czczono między innymi jako patrona ubogich, małżeństw, położnic, do Niego zwracano się w przypadku choroby bydła, lub zagubienia jakichś przedmiotów.
fotografia: Wasilczyk, Krzysztof , 2013
obiekty związane:
5000000046 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Antoni Padewski z Radecznicy
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.02.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©