BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001027
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29 x 20 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: przed 1971.10.16
opis: Drzeworyt odciśnięty na szarym papierze czerpanym. Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie przedstawiony Chrystus na krzyżu, umieszczonym na dwustopniowym postumencie z czaszką Adama i skrzyżowanymi piszczelami pośrodku. U stóp krzyża, po lewej, klęcząca św. Maria Magdalena z rozpuszczonymi długimi włosami, pochylająca się nad stopami Chrystusa. Po prawej święty Jan Ewangelista składający ręce do modlitwy, po lewej Matka Boska Bolesna z sercem przebitym mieczem. Ich głowy otaczają promieniste aureole. Wokół krzyża girlanda w kształcie serca z ornamentem z ulistnionej falistej gałązki na czarnym pasie. Pod ramionami Chrystusa wota w kształcie serc z monogramami. W tle, po prawej stronie krzyża, budowla sakralna z dwoma wieżami. Kompozycja w obramowaniu z cienkiej linii.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na krzyżu, nad głową Chrystusa) MARYA , (na wotum po prawej stronie) IHS , (na wotum po lewej stronie)
numer inwentarza: E/1850/MWL
uwagi: Odbitka wykonana z jednego z trzynastu klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa, znajdujących się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, nr inw. 7798 MEK. Grafika pochodziła z kolekcji Henryka Zwolakiewicza.
fotografia: Wasilczyk, Krzysztof , 2013
obiekty związane:
5000000235 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Dzieciątkiem, Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.02.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©