BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001221
<
104864_V_p_12_(1).jpg
https://drzeworyty.etnomuzeum.eu/midas/pictures/maxi/Etnografia/104864_V_p_12_(1).jpg
>
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34 x 27,3 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Poznań
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki: 1921
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej, dwustrefowej, symetrycznej, przedstawia Świętą Rodzinę wracającą z Egiptu, oraz błogosławiącego Boga Ojca i wzlatującą Gołębicę Ducha Świętego. Matka Boska ukazana z lewej strony wizerunku, prowadzi za rękę Dzieciątko umiejscowione w środku, z prawej św. Józef z lilią. Madonna i św. Józef mają głowy opromienione kolistymi nimbami, spoglądają na małego Jezusa, ubrani są w powłóczyste, obficie marszczone szaty. Dzieciątko ma na sobie przepasaną sukienkę i płaszcz, głowę otacza aureola. Postacie Świętej Rodziny kroczą boso po gruncie zamarkowanym pasmami ukośnego kreskowania, tło jasne. Bóg Ojciec ukazany w górnej strefie kompozycji, w półpostaci pomiędzy skłębionymi na niebie chmurami, z promienistą aureolą dokoła głowy i z rozpostartymi ramionami. U dołu drzeworytu umieszczono napis z niektórymi literami w odbiciu lustrzanym.
motyw ikonograficzny: Bóg Ojciec , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , kwiat (lilia) , Matka Boska , Święta Rodzina , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MARIA IeZVS IOSeF , (u dołu)
numer inwentarza: 104864 V (p.12)
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na połowę XVIII wieku, nieznanego autora określa mianem "Mistrz Powrotu z Egiptu". Jako pierwowzór ikonograficzny wskazuje miedzioryt Schelte a Bolswerta (1586-1659), który powstał na podstawie obrazu Rubensa. Drzeworyt pochodzi z teki, ofiarowanej Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu przez Księgarnię M. Arcta w 1924 roku. Na rewersie pieczęć "12".
fotografia: Pracownia Fotografii Cyfrowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu , 2014
obiekty związane:
5000001084 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2014.12.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©