BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001532
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,7 x 27 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle owalnej aureoli utworzonej z promieni i obłoków. Maria ubrana jest w długą suknię i suto marszczony płaszcz, które układają się na kształt stożka. U dołu suknia zdobiona trzema koronkowymi pasami poziomymi a płaszcz lamówką z guzami. Na szyi Madonny sznur korali. Głowa zwieńczona koroną i welonem opadającym do ziemi. Dzieciątko Jezus w sukience, z koroną na głowie. W lewej ręce trzyma jabłko z krzyżem ("świat"), prawą błogosławi. W górnej części kompozycji wstęga z napisem (niektóre z liter w lustrzanym odbiciu). U dołu poziomy pas z odciskiem przypominającym kształt stopy (tzw. stopa Matki Boskiej). Po bokach, wpisane w opromienione kręgi, stylizowane monogramy wiązane: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Rewers: pieczęć z liczbą "33".
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , Matka Boska , monogram (IHS) , monogram (MARIA) , ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SMARIA.ZELENSIS , (w górze kompozycji) IHS , (w lewym dolnym narożniku) MARIA , (w prawym dolnym narożniku)
numer inwentarza: Biblioteka Główna ASP, nr inw. 1544, sygn. E 26 (33)
uwagi: Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz Koronacji N.P. Marji" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajduje się inna bardzo podobna, kolorowana odbitka Matki Boskiej z Mariazell. Mariazell to miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Styria. Znajduje się tam jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla czczonego jako cudowne przedstawienia Matki Boskiej Turskiej (Tursko, woj. wielkopolskie)wykonanego techniką drzeworytniczą.
fotografia: Holnicki-Szulc, Wojciech , 2016
obiekty związane:
5000001505 teka grafik Teka Łazarskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2020.11.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©