BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001572
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37,4 x 29,7 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1830?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa z apostołami w Wieczerniku. Chrystus zasiada pośrodku za prostokątnym stołem, po prawej św. Jan Ewangelista, po lewej św. Piotr. Pozostali uczniowie zajmują kolejne miejsca. Wyróżnia się postać Judasza w prawym dolnym rogu, trzymającego w lewej ręce sakiewkę. Chrystus prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma okrągły bochenek. Czterej apostołowie trzymają takie same chleby, zaś pozostałe cztery leżą na stole nakrytym długim obrusem w drobne listki. Na stole pośrodku stoi kielich, a po bokach dwa półmiski (po prawej z rybą), sześć par sztućców (widelców i noży). Scena ma miejsce we wnętrzu, na tle ściany podzielonej trzema łukami. Centralnie ukazano żyrandol z dwoma zapalonymi świecami. Po bokach znajdują się po dwa łukowato zwieńczone okna. U góry widnieją dwie rozety i dwie kiście winogron. Stół stoi na posadzce z czworokątnych płytek: czarnych i w drobne paski. Wzdłuż dolnej krawędzi widnieje niedokończona inskrypcja na białym pasie. Rewers: Pieczęć z liczbą "61".
motyw ikonograficzny: apostoł , Chrystus , gest błogosławieństwa , Judasz , kielich , nóż , obrus , okno , Ostatnia Wieczerza , owoc (winogrono) , ryba , sakiewka , stół , świeca , święty Jan Ewangelista , święty Piotr , widelec , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIECZERZAPANSKA PRZYSTOLEZAPOSTOŁAMI R P 183 , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: Biblioteka Główna ASP, Nr inw. 1544, sygn. E 26 (61)
uwagi: Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostrzyckiego i jego rodziny z Płazowa. Klocek znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. To jedna z grafik, które znalazły się w "Tece drzeworytów ludowych dawnych" Zygmunta Łazarskiego wydanej w 1921 roku. W tece znalazło się 66 grafik odbitych ręcznie w drukarni Władysława Łazarskiego, z klocków pochodzących z Płazowa (obecnie pow. lubaczowski) i ze Żmudzi na Litwie, datowanych przez Jerzego Kieszkowskiego na drugą poł. XVIII i pierwszą poł. XIX w. Część odbitek była ręcznie kolorowana. Nakład liczył 62 numerowane egzemplarze. Wydawnictwo stało się podstawowym źródłem wiedzy na temat polskiego drzeworytu ludowego. Teka Łazarskiego przyczyniła się do wzrostu zainteresowania problemami sztuki ludowej, korzystał z niej m. in. Władysław Skoczylas przy tworzeniu w 1934 roku pracy " Drzeworyt ludowy w Polsce". W Tece w zasobach ASP w Warszawie znajdują się dwie identyczne odbitki z tego samego klocka. Obie oznaczone są pieczęcią 61.
fotografia: Holnicki-Szulc, Wojciech , 2016
obiekty związane:
5000001505 teka grafik Teka Łazarskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
5000000015 klocek drzeworytniczy dwustronny Ostatnia Wieczerza, Święty Jerzy
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2021.01.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©