BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000780
materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 16,2 x 12,5 cm
odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa w koronie cierniowej, ze związanymi rękami i trzciną w ręce, okrytego płaszczem w kolorze cynobru. Odsłonięte ramiona i klatka piersiowa są zbroczone krwią. Spod korony cierniowej krew spływa także na okoloną zarostem twarz Chrystusa. W jego prawym boku widoczna jest krwawiąca rana. Na ramiona opadają pukle włosów, skierowana lekko w prawą stronę głowa jest otoczona promienistą aureolą. Tło stanowią poziome, krótkie kreski – czarne na białym tle. Postać Chrystusa znajduje się w podwójnych ramach: pierwszej w kształcie przypominającym owal, drugiej – prostokątnej. Przestrzeń pomiędzy ramami wypełniają motywy roślinne. W dolnej części kompozycji pozostawiono trzy, równolegle do siebie ułożone fragmenty niewyciętej deski. Na uwagę zasługują ręcznie domalowane pąki kwiatowe tworzące dodatkowe obramowanie drzeworytu i zastosowanie bogatej kolorystyki przy użyciu barw: zielonej, żółtej ugrowej, cynobrowej, błękitnej, cielistej, beżowej.
motyw ikonograficzny: Ecce Homo , korona cierniowa , krew (kropla) , kwiat , ornament roślinny , płaszcz , rama , rana , ręka , sznur
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 8824
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji hrabiego Wiktora Baworowskiego (1826-1894). W zbiorach Lwowskiej Biblioteki Narodowej im. W. Stefanyka jest przyklejony na jednym kartonie (o wym. 79x56,1 cm) razem z dwoma innymi drzeworytami o numerach inwentarza 8822 i 8823. Sposób kolorowania i dobór barw, a szczególnie ręcznie domalowane, dodatkowe obramowanie przypomina drzeworyty pochodzące z kolekcji Potockich w Krzeszowicach i Krakowie i znajdujące się od 1949 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Ecce Homo, to popularny motyw w sztuce chrześcijańskiej ukazujący ubiczowanego Chrystusa w koronie cierniowej, w płaszczu z purpury i z trzciną w ręce. Nazwa nawiązuje do wydarzenia opisanego w Nowym Testamencie kiedy Piłat wskazując tłumowi ubiczowanego Chrystusa wypowiada słowa: Oto Człowiek (łac. Ecce Homo).
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.08.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©