BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000043
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37 x 30,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1823? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1939ante?
opis: Kompozycja dwustrefowa. W górnej strefie pośrodku, otoczone promieniami ograniczonymi podwójną linią Oko Opatrzności w kształcie trójkąta równobocznego z okiem i brwią. Wokół obłoki i wyłaniające się z nich cztery putta. Ku dolnej strefie wyciągają się ukazujące się spod obłoków dwie ręce w rękawach. Dłoń po lewej rzuca ludziom pięć czarnych okrągłych bochenków. Dłoń po prawej sypie ziarno ptactwu. W dolnej strefie po lewej na ukwieconej, pełnej liści ziemi klęczą ze złożonymi rękami kobieta i mężczyzna, zwróceni w prawo ku spadającym z nieba bochenkom. Ziarno zbierają trzy ptaki siedzące na murawie po prawej stronie. Dwa inne ptaki siedzą na liściastych koronach dwóch drzew. Jedno z nich ukazano pośrodku dolnej strefy kompozycji, drugie po prawej stronie. Wzdłuż dolnej krawędzi widnieje inskrypcja w dwóch wierszach, do odczytywania kolejno - najpierw wiersz dolny, potem górny. Kompozycję otacza obramowanie z dwóch równoległych linii.
motyw ikonograficzny: brew , chleb , dłoń , drzewo , kobieta , mężczyzna , obłok , Oko Opatrzności , promień , ptak , putto , ręka , skrzydło , trawa , ziarno
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: BOZE,KTORYŚ,OPATRNŚCIĘ,SWOYĘ,PIĘĆ,TYSIECY,MEZOW,PIECIą CHLEBAMY Y DWIEMA.RYBAMI.NAKARMIŁ.ZMIŁUJSIę NADN , (wzdłuż dolnej krawędzi, wiersze w odwróconej kolejności)
numer inwentarza: 7723 MEK
uwagi: Odbitka wykonana została klocka drzeworytniczego, który znajdował się w kolekcji Augusta Scholza. Po jego śmierci stał się własnością córki, po mężu Krzyżanowskiej (imię nieznane). Zaginął na Wołyniu w czasie II wojny światowej.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000040 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©