BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000140

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj Cudotwórca, Święty Mikołaj biskup

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego

materiał (podłoża): papier
wymiary: 15 x 10,2 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 2001
opis: Wizerunek świętego Mikołaja w stroju biskupim. Lewa ręka wzniesiona w geście błogosławieństwa. W prawej ręce księga oraz pastorał. Na szyi świętego stuła. Strój liturgiczny dekorowany motywem kwiatowym techniką białorytu. Pod szyją spinka w kształcie kwiatu. Wokół głowy nakrytej infułą owalna aureola. Twarz z dużymi oczami, wąsami i brodą. W prawym górnym rogu opromienione Oko Opatrzności . Poniżej znany z legend o św. Mikołaju motyw trzech młodzieńców w naczyniu klepkowym. W dole kompozycji postać klęczącego pasterza z rękami złożonymi do modlitwy zwrócona w stronę Świętego. Z lewej strony drzewo liściaste o smukłej koronie z drobnych liści, poniżej wilk. W dole kompozycji schematycznie zaznaczone kępy trawy (białoryt).
motyw ikonograficzny: aureola , beczka , biskup , drzewo , gest błogosławieństwa , infuła , księga , młodzieniec , Oko Opatrzności , pasterz , pastorał , stuła , święty Mikołaj , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 75335/15 MEK
uwagi: Odbitki tego typu zwane "mikołajkami" przyklejane były na ścianach stajni. Św. Mikołaj patron pasterzy oraz zwierząt domowych miał je chronić przed chorobami i wilkami. Klocek, z którego wykonano odbitkę należy do zbioru trzynastu zachowanych matryc drzeworytniczych, pochodzących z płazowskiego warsztatu rodziny Kostrzyckich. Jest jednym z trzech zachowanych klocków z wizerunkiem św. Mikołaja (czwarty znany jest jedynie z odbitek) pochodzących z tego warsztatu, co świadczy o popularności kultu św. Mikołaja na terenie, w którym działali Kostryccy. <br >Drzeworyt odciśnięty został w trakcie przygotowań jubileuszowego wydawnictwa "Drzeworyty ludowe z Płazowa", które w 90 egzemplarzach zrealizowane zostało z okazji 90-lecia Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Odciśnięte na nowo z klocków drzeworyty posłużyły do przygotowania wiernych matryc magnezowych, z których techniką druku typograficznego przygotowano teki.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000141 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Masłowiec, Justyna, 2011.09.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©