BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000929

Święty Kazimierz

warianty tytułu: Święty Kazimierz Królewicz

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34 x 24 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazana postać uśmiechniętego świętego Kazimierza z lilią w lewej i krzyżem w prawej ręce. Święty jest odziany w płaszcz monarszy obszyty futrem gronostajowym. Głowa w koronie zamkniętej jest otoczona okrągłą aureolą z zygzakami promieni wewnątrz. Włosy skręcone na końcach, opadają na ramiona. W tle kompozycji, u góry zostało rozmieszczonych 15 gwiazdek, niżej dwie budowle. Po lewej stronie św. Kazimierza widnieje kościół z dwuspadowym dachem i sygnaturką, a po prawej kaplica z kopułą zwieńczoną krzyżem. Wzdłuż górnego brzegu grafiki zostało wydzielone poziome pole z inskrypcją. Drzeworyt jest ręcznie kolorowany farbami wodnymi w kolorach: żółtym, błękitnym, pomarańczowym, fioletowo-różowym, popielatym, jasnobrązowym.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , gwiazda , korona , kościół , krzyż , kwiat (lilia) , święty Kazimierz Królewicz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S CASIMIRVS , (wzdłuż górnej krawędzi)
numer inwentarza: MCz.IV.154:60
uwagi: Klocek drzeworytniczy, z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Za pierwowzór drzeworytu uważa srebrną figurę świętego z katedry w Wilnie. W. Skoczylas i J. Grabowski publikują zbliżone ujęcia drzeworytnicze. Pierwowzorem dla przedstawienia mógł być drzeworyt z 1521 roku, zamieszczony w żywocie świętego napisanym przez legata papieskiego Fereniusza, przy czym różaniec trzymany przez św. Kazimierza zastąpiony tu został krzyżykiem. Jest prawodopodobne, że za wzór posłużyć mogła figura umieszczona nad sarkofagiem z relikwiami św. Kazimierza w katedrze w Wilnie. Ten typ ikonograficzny przedstawiający świętego jako młodzieńca z krzyżem i lilią rozpowszechniały obrazy i obrazki dewocyjne, rozprowadzane między innymi przez jezuitów, oraz bazylianów - unitów. Św. Kazimierz (1458 - 1484) był drugim synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Młodo zmarły w opinii świętości, kanonizowany został w 1604 roku. Czczony jest między innymi jako patron Polski i Litwy, młodzieży litewskiej, kawalerów maltańskich.
fotografia: Grzyb, Mariusz , 2013
obiekty związane:
5000000947 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Częstochowskim
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.24,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©