BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000035
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,1 x 23,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, kolorowany akwarelą, przedstawia wizerunek Świętego Kazimierza ukazanego jako młodzieniec w aureoli, z lilią i krzyżem w rękach. Święty prezentuje się w całej postaci, wzrok ma skierowany w stronę widza, ubrany jest w czerwony gronostajowy płaszcz królewski i pomarańczowe buty, na głowie ma koronę. Karnacja naturalna, włosy jasnobrązowe półdługie. Święty stoi na popielatym wzgórzu, a w oddali, po lewej stronie widnieje kościół z dachem dwuspadowym, natomiast po prawej kościół z dachem baniastym. Tło pokryte kolorem żółtym, usłane jest kilkunastoma gwiazdami. Napis umieszczono w górze na niebieskim poziomym pasie, oddzielonym cienkim szlakiem od tła.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , gwiazda , korona , kościół , krzyż , kwiat (lilia) , święty Kazimierz Królewicz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S CASIMIRVS , (wzdłuż górnej krawędzi)
numer inwentarza: I.11021 BJ
uwagi: Św. Kazimierz (1458 - 1484) był drugim synem króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Młodo zmarły w opinii świętości, kanonizowany został w 1604 roku, czczony jest między innymi jako patron Polski i Litwy, młodzieży litewskiej i kawalerów maltańskich. Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Twierdzi, że pierwowzorem dla nieznanego z nazwiska autora drzeworytu była srebrna figura św. Kazimierza z 1637 roku, znajdująca się w ołtarzu katedry w Wilnie. Zbliżone ujęcie ikonograficzne drzeworytów opublikowane przez W. Skoczylas i J. Grabowskiego.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2011.08.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©