BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000133
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29,1 x 17,4 x 2,8 cm
miejsce pozyskania: Wierzawice
datowanie klocka drzeworytniczego: 1819
opis: Półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce. Maria ukazana hieratycznie. Okryta płaszczem, spływającym z Jej głowy, misternie zdobionym kwiatami na wijących się gałązkach, wśród których dominuje czteropłatkowy. Na szyi kilka sznurów korali z krzyżykiem, spoczywającym na piersiach Maria trzyma Dzieciątko na prawej ręce, krzyżując swe dłonie na wysokości kolan Jezusa. Dzieciątko lekko zwrócone w stronę Matki, w długiej sukience zdobionej kwiatami Prawą ręką trzyma zamkniętą księgę, lewą unosi. w geście błogosławieństwa. Głowy obu postaci zwieńczone wysokimi koronami, zwieńczonymi krzyżykami , otoczone 12 gwiazdami. Kontury szat zdobione perełkami. W dolnej części kompozycji, na wydzielonym polu pięciowiersz kursywą oraz inicjał. Całość kompozycji otoczona ozdobną ramką, wypełnioną stylizowanymi listkami.W górnej części klocek łączony (około 2, 5 cm. pas). W lewym, dolnym rogu wstawiony klin z fragmentem lamówki.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gest błogosławieństwa , gwiazda , korona , księga , kwiat , Matka Boska Leżajska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: K.S. (?) , (w lewym, dolnym rogu) Prawdziwy Wizerunek Obrazu N.P. Maryi w kościele Leżajskim u W.W.O.O. Bernardynow Cudami Słynącego. Ukoronowanego. od O.S. Benedykta XIV Papieża. Roku Pańskiego 1752. Dnia 8 Września. Pr. F. prosi o Pozdrowienie Anielskie 1819 Roku. , (w dolnej części kompozycji) IHS , (na księdze, trzymanej przez Jezusa) MARIA , (na koronie Marii)
numer inwentarza: 318 MRE
uwagi: To prawdopodobnie jedyny zachowany klocek drzeworytniczy z wyobrażeniem Matki Boskiej Leżajskiej. Drzeworyt wzorowany jest na cudownym wizerunku, znajdującym się w kościele Bernardynów w Leżajsku. Według podań, w 1590 r. pobożnemu mieszczaninowi Tomaszowi Michałkowi ukazała się Matka Boska i św. Józef. Maria objawiła mu wolę, by w tym miejscu stanął kościół. Liczne cuda i łaski, otrzymywane przez modlących się przekonały niedowiarków. W 1598 r. wybudowano na miejscu objawienia pierwszy kościół w którym umieszczono wizerunek, namalowany według tradycji przez księdza Erazma. Przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem uznany został za cudowny. W 1752 r. obraz koronowano koronami papieskimi.
fotografia: Stec, Grzegorz , 2011
obiekty związane:
5000000136 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego Matka Boska Leżajska
5000000135 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego Matka Boska Leżajska
5000000734 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego Matka Boska Leżajska
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.09.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©