BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000209
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39 x 31,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1957ante?
opis: Wizerunek ukazanej frontalnie Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewej ręce, trzymającej w prawej dłoni berło. Maria z rozpuszczonymi włosami jest ubrana w szeroką suknię z falbaną przy dekolcie i dekoracjami pasowymi, geometrycznymi, a także w postaci czteropłatkowych dużych kwiatów. Na głowie ma maforion z dwoma kwiatami po bokach, przy lamówce, który nadaje postaci stożkowaty kształt. Dzieciątko lekko zwrócone w lewo, w długiej sukience z falbaną przy szyi, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma jabłko królewskie zwieńczone krzyżem. Głowy obu postaci w koronach zamkniętych. Wokół koron koliste aureole. Koronę Matki Boskiej podtrzymują dwaj aniołowie ukazani w locie, z rozpostartymi skrzydłami i bosymi nogami wspartymi na obłokach. Tło białe. U dołu poziomy czarny, niewycięty pas przeznaczony na napis. Wokół, pogrubione po bokach, szerokie czarne obramowanie.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Turska , obłok , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MB-E/1258
uwagi: Wizerunek Matki Boskiej Turskiej pojawia się w wielu wersjach drzeworytniczych. Drzeworytem jest też czczony w Tursku pod Pleszewem słynący cudami obrazek Matki Boskiej Łaskawej, zwanej Turską. Ten naklejony na deskę wizerunek ukazuje Matkę Boską z Maria Zell, św. Michała Archanioła, a także święte Katarzynę i Barbarę. Kult Matki Boskiej Turskiej rozkwitł już pod koniec XVIII wieku. Jest związany z legendą, według której karczmarz ze wsi Lenartowice położył na ziemi znajdujący się od trzech lat na ścianie jego domu obrazek z Matka Boską z Dzieciątkiem, aby go wysuszyć. Pomimo braku wiatru obrazek poszybował w powietrzu i opadł w pobliskiej wsi Tursko. Zdarzenie to uznane za cudowne sprawiło, że do Turska zaczęli napływać liczni pielgrzymi rozpowszechniając tym samym kult Matki Boskiej Turskiej. Odbitka ze zbiorów Stanisława Fischera podarowana do Muzeum w Bochni w 1957 roku. Wykonano ją z klocka znajdującego się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, nr inw. 7801/MEK.
fotografia: Mrówka, Bogdan , 2011
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.11.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©