BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000554
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,5 x 26 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1815 datowanie odbitki: 1921
opis: Odbitka w kształcie prostokąta stojącego, z napisem u dołu. Ukazuje scenę nawrócenia przez św. Antoniego człowieka, który nie wierzył w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święty stoi boso po lewej stronie drzeworytu, zwrócony twarzą do widza. Został ukazany w stroju zakonnym - habicie przewiązanym sznurem z węzłami, z tonsurą na głowie otoczonej okrągłą aureolą. W lewej ręce trzyma monstrancję w formie gwiazdy zwieńczonej krzyżem. Za świętym po lewej widnieje kościół. Po prawej klęczy muł, za nim nawracany mężczyzna, trzymający ręce złożone do modlitwy. Zarówno człowiek, jak i zwierzę zostali przedstawieni profilem. Postacie ukazano na gruncie w poziome pasy, z widocznym pośrodku walcowatym naczyniem ozdobionym poziomymi szlakami w linie i zygzaki. W górze kłębią się chmury, z których wyłania się Oko Opatrzności z wybiegającym zeń snopem promieni. Tło jest jednolite, jasne. Drzeworyt charakteryzuje wyraźne szrafowanie o zróżnicowanym układzie. Uwagę zwracają uwagę deformacje postaci i hieratyczna sylwetka świętego nieproporcjonalnie powiększona w stosunku do pozostałych. Napis na pasie u dołu został uzupełniony dwoma krótkimi szlaczkami skomponowanymi z pionowych kreseczek. Litery N, P i D są odwrócone i możliwe do odczytania w odbiciu lustrzanym.
motyw ikonograficzny: człowiek , habit , monstrancja , Oko Opatrzności , święty Antoni Padewski , tonsura , zwierzę (muł)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S ANTONIUSDP ADVA A; , (u dołu)
numer inwentarza: Gr 3641/1
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy, z którego wykonano odbitkę na początek XIX wieku, autora klocka określa mianem "Monogramista A.I.", dopatrując się w napisie sygnatury. Wg Galaunego jest to odbitka ze żmudzkiego klocka drzeworytniczego, zakupionego prawdopodobnie przez Łazarskiego wraz z innymi 42 matrycami w Kownie od rodziny Vitauskisów z Dorbian. Antoni Padewski (1195-1231) jest świętym kościoła katolickiego, jego wspomnienie obchodzone jest 13 czerwca. Wstąpił do zakonu franciszkanów i zasłynął działalnością kaznodziejską. Został kanonizowany w niespełna rok po śmierci 30 maja 1232 roku. Należy do popularnych patronów, wierni zwracają się o jego pośrednictwo w intencji zaginionych osób i rzeczy. Tradycja przypisuje mu wiele cudów. Do jednego w nich nawiązuje drzeworyt. Gdy pewien człowiek miał zaprzeczać obecności Chrystusa w konsekrowanej hostii, św. Antoni podszedł z Najświętszym Sakramentem do głodnego muła. Ten zamiast jeść obrok, padł na kolana, oddając hołd hostii. Wtedy niedowiarek nawrócił się.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©