BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000573

Święty Franciszek

warianty tytułu: Święty Franciszek z Asyżu, Stygmatyzacja świętego Franciszka

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,8 x 27,3 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Wizerunek ukazuje klęczącego świętego, zwróconego lewym profilem do widza, ubranego w habit przepasany sznurem z węzłami, w sandałach na nogach. Franciszek spogląda w niebo, które zasłaniają kłębiaste obłoki gęsto kreskowane, jego głowę otacza okrągła aureola. W lewym górnym narożu widnieją rozświetlony obłok i krucyfiks, z którego biegną promienie od ran Chrystusa, znacząc stygmaty na ciele świętego. Drugi plan kompozycji został oddany płasko, z kilkoma detalami: na tle jasnego nieba widnieją dwie gwiazdy , z lewej strony wznosi się wzgórze Alwerni, poniżej kościół, natomiast z drugiej strony stoi kaplica przed którą modli się zakonnik. Ponadto po prawej stronie świętego widać czaszkę, otwartą księgę i przewrócony kielich. Kompozycja została ujęta w czarną ramkę, a w dole na jasnym polu umieszczono napis.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , czaszka , góra , kielich , kościół , księga , stygmat , święty Franciszek
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S. FRANCISCVS. , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: Gr 3641/14
uwagi: Odbitka graficzna wykonana z klocka datowanego wg Kieszkowskiego na drugą połowę XVIII wieku. Przedstawia wyobrażenie mistycznego przeżycia, którego doświadczył św. Franciszek. Przebywając w sanktuarium na górze Alwerni (La Verna, Włochy) we wrześniu 1224 roku, ujrzał Chrystusa pod postacią ukrzyżowanego serafina i otrzymał stygmaty.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.12.28,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©