BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000701
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 33,4 x 28,2 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna wykonana z czteropolowego klocka, kolorowana akwarelą. (1) W lewym górnym narożniku widnieje Chrystus jako Zbawiciel Świata, który w lewej ręce trzyma jabłko królewskie a prawą błogosławi. Postać ujęta jest w 3/4, ma na sobie ciemnobrązowy płaszcz i białą szatę przepasaną niebieskim pasem. Głowę otacza promienista aureola, żółto kolorowana w środku i z niebieskim otokiem. Twarz i dłonie różowe, włosy i zarost brązowy. Tło jasne, po bokach symetrycznie rozmieszczone fałdy draperii w kolorze różowym, czerwonym, niebieskim i żółtym, natomiast w górze widnieje poziomy pas niebiesko-żółtej koronki nad którą znajduje się napis. (2) W prawym górnym narożniku znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z charakterystyczną raną na prawym policzku, trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus i prawą ręką wskazującą na małego Zbawiciela. Madonna ma na sobie brązową suknię i niebieski płaszcz, Dzieciątko ubrane jest w brązową sukienkę. Głowy postaci otaczają żółte promieniste aureole oraz zwieńczają korony zamknięte. Tło jasne ozdobione różowo-czerwoną draperią. (3) W lewym dolnym narożniku znajduje się św. Jan Ewangelista ukazany jako młodzieniec, z otwartą księgą i piórem, ubrany w niebieską tunikę i czerwony płaszcz. Ma jasnoróżową karnację, półdługie brązowe włosy, jego głowę otacza żółta promienista aureola. W górze znajduje się poziomy pas ozdobnej niebiesko-żółtej koronki, tło wypełniają fałdy brązowej, żółtej i niebieskiej draperii, natomiast w dole widać napis. (4) W prawym dolnym narożniku znajduje się klęcząca, modląca się Matka Boska Bolesna z siedmioma mieczami wbitymi w serce. Ukazana została z lewego półprofilu, z pochylona głową, zamkniętymi oczami i rękami złożonymi na piersi. Madonna ubrana jest w białą suknię i niebieski maforion, ma jasnoróżową karnację, jej głowę otacza żółta promienista aureola. Klęczy na zielonej podłodze, po lewej wyrasta niebieski kwiat, tło ciemnobrązowe, po bokach znajdują się zielone, żółte i niebieskie fałdy draperii, górą biegnie poziomy szlak w kolorze zielono-niebieskim. W dole napis.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , krzyż , księga , kwiat , miecz , pióro , Salvator Mundi
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SALVATOR MVNDI , (w górze wizerunku 1) SANCTVS IOANNES , (w dole wizerunku 3) MATER DOLOROSA , (w dole wizerunku 4)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/16 MNW
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej". Wizerunek (2) z Matką Boską Częstochowską został przez Kieszkowskiego błędnie rozpoznany jako Matka Boska Okulicka. Dokładne wymiary poszczególnych wizerunków: (1) 15,5 x 13,4 cm, (2) 16 x 13 cm, (3) 16 x 13,5 cm, (4) 16,5 x 13,3 cm. Odbitka jest jedną ze zbioru opublikowanego przez Zygmunta Łazarskiego w "Tece drzeworytów ludowych dawnych" w 1921 roku. W tece znalazło się 66 grafik odbitych ręcznie w drukarni Władysława Łazarskiego, z klocków pochodzących z Płazowa (obecnie pow. lubaczowski) i ze Żmudzi na Litwie, datowanych przez Jerzego Kieszkowskiego na drugą poł. XVIII i poł. XIX w. Część odbitek była ręcznie kolorowana. Nakład liczył 62 numerowane egzemplarze. Wydawnictwo stało się podstawowym źródłem wiedzy na temat polskiego drzeworytu ludowego. Teka Łazarskiego przyczyniła się do wzrostu zainteresowania problemami sztuki ludowej, korzystał z niej m. in. Władysław Skoczylas przy tworzeniu w 1934 roku pracy " Drzeworyt ludowy w Polsce".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.04.07,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©