BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000902
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 28 x 18 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1831 datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1947.12.20
opis: Odbitka z deski należącej do rodziny Kostryckich działających w Płazowie w XIX w. Kompozycja przedstawia chustę (korporał), przymocowaną u góry gwoździami, na którą przechyla się w lewym, dolnym rogu kielich. Wylewający się z kielicha płyn (wino) przybiera postać jedenastu strug, z których każda zakończona jest głową Chrystusa, zwieńczoną cierniową koroną i otoczoną nimbem w formie obręczy. Centralnie usytuowana, dwunasta struga przemienia się w ciało Chrystusa rozpięte na kształt krzyża. Jezus ukazany w perizonium, o ciele pokrytym kroplami krwi, z głową koronowaną cierniem i otoczoną nimbem. U dołu napis niedokończony w prawym, dolnym rogu. Tło czarne. Całość otoczona cienką obwódką.
motyw ikonograficzny: Chrystus , Cud w Walldürn , kielich mszalny , korona cierniowa , korporał , oblicze Chrystusa , wino
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: PRAWDZIWEWYLANIESKIE I ICHAKRFIPRZENAYS: 1831 , (przy dolnej krawędzi)
numer inwentarza: MCz.IV.53:47
uwagi: Przedstawienie Świętej Krwi z Walldürn powstało pod koniec XVI wieku pod wpływem legendy, opowiadającej o zdarzeniu, które miało miejsce w kościele św. Jerzego w Walldürn, Niemcy. W 1330 w czasie konsekracji wino przemienione w krew, wylane na korporał utworzyć miało obraz ukazujący Ukrzyżowanego w otoczeniu 11 twarzy Chrystusa. To rzadkie w Polsce wyobrażenie znane jest głównie z kilkunastu zabytków sztuki ludowej - grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i płaskorzeźb w przydrożnych kapliczkach. Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Zakupiona do zbiorów Muzeum w Częstochowie 20.12.1947 od Tadeusza Seweryna w latach 1937-1965 dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Miry, Agnieszka , 2013
obiekty związane:
5000000026 klocek drzeworytniczy dwustronny Pieta, Cud w Walldürn
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©