BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000942
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39 x 31,2 cm
miejsce powstania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: przed 1934.09.25
opis: Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Maria w bogato zdobionej czteropłatkowymi kwiatami sukni z kryzą przy szyi oraz w długim welonie, spływającym z głowy na kształt stożka. Na głowie, otoczonej okrągłą aureolą, korona zamknięta, podtrzymywana przez dwa anioły na obłokach. W prawej dłoni berło. Dzieciątko Jezus w długiej sukience, z jabłkiem w prawej dłoni. Lewa ręka uniesiona w geście błogosławieństwa.Głowa zwieńczona koroną zamkniętą, otoczona okrągłą aureolą. U dołu poziomy, czarny, niewycięty pas przeznaczony na napis. Wokół, pogrubione po bokach, szerokie, czarne obramowanie. Na marginesie, u dołu dedykacja napisana odręcznie ołówkiem: "JWPanu Władysławowi Żychowiczowi drzeworyt ludowy XIX w. z oryg. deski z Muzeum Etnograficznego na Wawelu, przesyła 25 września 1934 r. Przypkowski". Papier czerpany, na którym odciśnięto grafikę ma znak wodny (AL w podwójnym owalu).
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Turska , obłok , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: I.g.23254
uwagi: Matka Boska Turska prezentuje typ ikonograficzny Matki Bożej z Maria Zell (Austria). Legenda, związana z wizerunkiem Matki Boskiej Turskiej mówi, że karczmarz ze wsi Lenartowice suszył przed domem nawilgły drzeworyt przedstawiający Matkę Bożą z Maria Zell. Obrazek na dźwięk dzwonów, zwołujących wiernych na nieszpory poszybował w stronę pobliskiego Turska ( woj. wielkopolskie) i tu opadł. Fakt ten uznano za cudowny. Do Turska zaczęli ściągać pielgrzymi. Wstawiennictwu cudownego wizerunku przypisywano wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Kult rozkwitły w 2 połowie XVIII w. wkrótce przyjął charakter ogólnopolski. W 1765 r. ogłoszono obraz cudownym. Drzeworyt odciśnięty został z klocka, pochodzącego z warsztatu Kostryckich w Płazowie, który wraz z innymi trafił pod koniec XIX w. do kolekcji Marii Dembowskiej z Zakopanego, a następnie znalazł się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Solnica, Andrzej , 2013
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2013.10.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©