BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001220
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,2 x 27,2 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki: 1921
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej, dwustrefowej, symetrycznej, przedstawia Świętą Rodzinę wracającą z Egiptu, oraz błogosławiącego Boga Ojca i wzlatującą Gołębicę Ducha Świętego. Matka Boska ukazana z lewej strony wizerunku, prowadzi za rękę Dzieciątko umiejscowione w środku, z prawej św. Józef z lilią. Madonna i św. Józef mają głowy opromienione kolistymi nimbami, spoglądają na małego Jezusa, ubrani są w powłóczyste, obficie marszczone szaty. Dzieciątko ma na sobie przepasaną sukienkę i płaszcz, głowę otacza aureola, w lewej ręce trzyma laskę. Postacie Świętej Rodziny kroczą boso po gruncie zamarkowanym pasmami ukośnego kreskowania, tło jasne. Bóg Ojciec ukazany w górnej strefie kompozycji, w półpostaci pomiędzy skłębionymi na niebie chmurami, z promienistą aureolą dokoła głowy i z rozpostartymi ramionami. U dołu drzeworytu umieszczono napis z niektórymi literami w odbiciu lustrzanym.
motyw ikonograficzny: Bóg Ojciec , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , kwiat (lilia) , Matka Boska , Święta Rodzina , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MARIA IeZVS IOSeF , (u dołu)
numer inwentarza: S/155/29/MT
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na połowę XVIII wieku, nieznanego autora określa mianem "Mistrz Powrotu z Egiptu". Jako pierwowzór ikonograficzny wskazuje miedzioryt Schelte a Bolswerta (1586-1659), który powstał na podstawie obrazu Rubensa. Na rewersie odbitki pieczęć z numerem "12".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2014.12.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©