BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001261
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 12,2 x 8,5 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1986?
opis: Odbitka przedstawia na czarnym tle Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej o dzwonowatym kształcie. Postacie i otoczenie zostały ukazane schematycznie i skrótowo. Pośrodku półleży Matka Boska ubrana w czarny strój, z białą aureolą wokół głowy. W objęciach trzyma Dzieciątko, które swoim białym kolorem odcina się od szaty Maryi. Po lewej w ich kierunku spogląda stojący św. Józef w szacie w pasy, z głową otoczoną aureolą, wyciągając ręce w kierunku Matki z Synem. Pomiędzy postaciami ukazano profilem zwróconą w prawo sylwetkę anioła grającego na trąbce. U dołu kompozycji widnieją dwa leżące zwierzęta: wół - po lewej i osioł - po prawej, kierujące głowy ku Jezusowi. W prawym dolnym rogu autor wyciął swój monogram "AT". Scenę zamyka od góry rodzaj daszka o powycinanych końcach, zwieńczonego gwiazdą o czarnym środku. U góry po bokach siedzą na daszku dwa czarne ptaki ukazane profilem, skierowane ku gwieździe.
motyw ikonograficzny: anioł , Dzieciątko Jezus , Matka Boska , sygnatura , święty Józef , zwierzę (osioł) , zwierzę (wół)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: AT , (u dołu, po prawej)
numer inwentarza: MŚK/E/1118
uwagi: W okresie stanu wojennego w 1982 roku Antoni Toborowicz ur. 1941 roku wystawiał swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Wykonał też klocki do druku pocztówek bożonarodzeniowych, które były między innymi rozprowadzane przez kościół. Część drzeworytów Toborowicza była sprzedawana jako cegiełki na podziemną działalność związkową. W 1987 r. odbitka została zakupiona do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
fotografia: Mężyk, Jacek , 2014
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.01.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©