BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001391
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 38 x 28 cm
miejsce powstania: Martin, Słowacja (Slovakia) miejsce pozyskania: Martin, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1796-1805 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1930-1941 , 1901-pozyskano klocek do zbiorów w Martinie; 1941-opracowano kartę naukową drzeworytu.
opis: Pośrodku sylwetka stojącego św. Jana Nepomucena w czarnym birecie i sutannie, komży i pelerynce, trzymającego krucyfiks oparty o prawe ramię. Święty z głową otoczoną aureolą z krótkich promieni stoi na łukowatym wzniesieniu. Po bokach widnieją dwa tulipanowate kwiaty z podwójnymi owalnymi pąkami, zaś wokół obramowanie z 8 wielopłatkowych kwiatów zakomponowanych na przemian z prostymi lancetowatymi i skręconymi liśćmi. W górnych narożnikach podwieszone kotary. U dołu, po bokach okrągłe kratkowane formy, w centrum napis: S:JOANES NEPOMUK. Całość ujęta w obramowanie z prostej linii.
motyw ikonograficzny: kotara , krucyfiks , kwiat , święty Jan Nepomucen
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S: JOANES NEPOMUK , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: F-E-12508
uwagi: Odbitka wykonana w Martinie. Odciśnięta na arkuszu o wymiarach: 45,5 x 34 cm. Pochodzi ze starych zbiorów SMN. Św. Jan Nepomucen należy do świętych popularnych w Europie Środkowej. Żył w 2.połowie XIV wieku, pochodził z Czech z miejscowości Nepomuk. Tradycja głosi, że popadł w konflikt z królem czeskim Wacławem, który rozkazał utopić go w Wełtawie. Jest uważany za patrona spowiedników, strzeże tajemnicy spowiedzi, a także chroni mosty, groble i broni ludzi w czasie powodzi.
obiekty związane:
5000001367 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska Bolesna z Szasztina, Święty Jan Nepomucen
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.10.04,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©