BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000742
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 36 x 27,8 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1796-1805
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej, ręcznie kolorowany niebiesko, zielono, brązowo i cynobrowo, papier pożółkły i z ubytkami. Ukazuje św. Wojciecha w całej postaci, w aureoli i stroju biskupa tj. z infułą na głowie, w fałdowanej albie sięgającej kostek, komży z koronkowym brzegiem, płaszczu zdobionym wzorem roślinnym, na ramionach paliusz z czarnymi krzyżami, w lewej ręce pastorał zakończony krzyżem złożonym z dwóch poprzeczek, w prawej dwie włócznie i wiosło. Święty ma pociągła twarz, wąsy i długą brodę, stoi na pofalowanym gruncie, po prawej scena męczeńskiej śmierci, po lewej postać z wagą, tło z zamarkowaną perspektywą, gdzie widnieje z lewej kościół, po prawej wzgórza i chmury na tle nieba. Ponadto górna część kompozycji stanowiąca tło oddana płasko w formie kwiatowego kobierca. W dole szeroki pas z napisem. Ze względu na spore ubytki brzegów drzeworytu, zarówno napis jak i niektóre elementy kompozycji pozostają nieczytelne.
motyw ikonograficzny: aureola , infuła , kościół , krzyż , ornament roślinny , paliusz , pastorał , święty Wojciech , waga , wiosło , włócznia
stan zachowania: zachowany fragmentarycznie
napisy i znaki: M:K. , (u dołu z lewej na tle wagi) [...] że/ z ktorego łaski odpuszczenie nam płynie y zbawienie/ racz miłościwie pokazać nad nimi litość swoię/ [...]day to abyśmy ktorzy tu trwałego mieszkania nie mamy/ przez przyczyne Swietego Woyciecha dowię/ kuistych przybytkow ktorych szukamy byliśmy doprowadzeni Przez Chrystusa Pana naszego. Amen , (u dołu)
numer inwentarza: ECT.3140
uwagi: Święty Wojciech (ok. 956-997), biskup, misjonarz i męczennik, pochodzi z Czech, patron Polski. Zginął z rąk pogańskich Prusów podczas głoszenia Ewangelii. Król Bolesław Chrobry rozkazał wykupić jego ciało na wagę złota i pochować w Gnieźnie. Przedstawiany w stroju biskupa z pastorałem i palmą męczeństwa, włócznią (lub włóczniami) od której zginął i wiosłem, ponieważ podróżował łodzią. Relikwie wykradzione przez księcia czeskiego Brzetysława w 1038 r. spoczęły w Pradze. Wspomnienie liturgiczne 20 października w rocznicę translacji relikwii. Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793-1852) - mecenasa sztuki i kolekcjonera, działacza gospodarczego i politycznego. Wśród różnorodnych zbiorów J. G. Pawlikowskiego gromadzonych w Medyce, znalazła się tam również unikatowa kolekcja 143 drzeworytów ludowych. Tworzona była od lat 30. do 50. XIX wieku, w okresie, kiedy działali ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W gromadzeniu ludowych drzeworytów Pawlikowskiemu pomagał Kajetan Wincenty Kielisiński, rysownik i rytownik. W czasie swoich wędrówek po Galicji, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Wielkopolsce nabywał on grafiki od drzeworytników i sprzedawców dewocjonaliów. Kilka drzeworytów ludowych pozyskanych zostało także przez Teofila Żebrawskiego. W 1921 roku drzeworyty wraz z całym zbiorem Pawlikowskiego, trafiły do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, przekazane tam przez wnuka Jana Pawlikowskiego. W latach 40. XX w. znalazły się w zbiorach Biblioteki Akademii Nauk USRR, obecnie w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka (przechowywane w Oddziale Sztuki mieszczącym się w Pałacu Baworowskich). Poprzedni numer inwentarza w kolekcji Pawlikowskiego: 1208 a.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.08.05,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©