BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000778
materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 18 x 13 cm
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa w pełnej postaci, w koronie cierniowej na głowie i rękoma skrępowanymi długim sznurem - splecionym przy dłoniach i krzyżującym się w trzech splotach, zakończonym supłami i krótkimi frędzlami na końcach. Głowę Chrystusa otacza cynobrowy nimb, z dodatkową, promienistą aureolą z otokiem w postaci regularnie rozmieszczonych cynobrowych kropeczek. Schematycznie zaznaczono spuszczone oczy, brwi w postaci poziomych kresek, nos o szerokich nozdrzach, niewielkie usta. Twarz Chrystusa jest okolona zarostem, długie włosy spływają spod korony cierniowej na ramiona. Chrystus jest odziany w długi, szarobłękitny płaszcz z żółtą lamówką u dołu, pionowe linie i cieniowanie krótkimi kreseczkami zaznaczają pofałdowanie tkaniny. Rozchylone poły płaszcza (na całej długości sznura) uwidaczniają szatę w kolorze cynobru. Na piersiach widoczny jest szkaplerz. Postać Chrystusa została wkomponowana w arkadę, której kolumny są zdobione roślinnymi motywami dekoracyjnymi. Przestrzeń nad arkadą, w górnych rogach drzeworytu, wypełniono ornamentem w formie kwiatowych płatków. Tło kompozycji stanowią poziome, krótkie kreski. Całą kompozycję ujęto w prostokątną, cynobrową ramę z dodatkowym, dekoracyjnym, ręcznie domalowanym obramowaniem złożonym z sześciu kwiatów w kształcie pąków oraz dwóch girland. Drzeworyt zwraca uwagę zastosowaniem techniki ręcznego malowania i kolorowania przy użyciu barw: błękitnej, cynobru, zielonej, żółtej ugrowej, beżowej i cielistej.
motyw ikonograficzny: arkada , aureola , Chrystus , korona cierniowa , nimb , ornament , płaszcz , szata , szkaplerz , sznur
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 8823
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji hrabiego Wiktora Baworowskiego (1826-1894). W zbiorach Lwowskiej Biblioteki Narodowej im. W. Stefanyka jest przyklejony na jednym kartonie (o wym. 79x56,1 cm) razem z dwoma innymi drzeworytami o numerach inwentarza 8822 i 8824. Sposób kolorowania i dobór barw, a szczególnie ręcznie domalowane, dodatkowe obramowanie przypomina drzeworyty pochodzące z kolekcji Potockich w Krzeszowicach i Krakowie znajdujące się od 1949 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizerunek Chrystusa Nazareńskiego stojącego przed Piłatem został rozpowszechniony w Polsce w XVIII wieku przez hiszpańskich trynitarzy, którzy pracowali na rzecz wykupywania jeńców z niewoli. W miejscach, gdzie powstawały pierwsze domy trynitarzy szerzył się kult figury Jezusa Nazareńskiego, a klasztory zabiegały o to, aby mieć u siebie kopię figury madryckiej. Do najpopularniejszych przedstawień należały rzeźby Chrystusa Nazareńskiego z kościołów Trynitarzy św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie oraz Trójcy Świętej na Solcu w Warszawie.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.08.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©