BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000645
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 30,7 x 16,7 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1701-1800
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej, ukazuje św. Jerzego walczącego z szatanem pod postacią smoka. Święty przedstawiony jako rzymski żołnierz w przepasanej tunice i płaszczu, siedzi na galopującym koniu skierowanym w lewo od widza. W lewej ręce trzema włócznię, którą wbija w paszczę smoka. Głowę świętego otacza aureola, włosy rozwiane, na zakończeniu włóczni krzyż i powiewająca chorągiew. Smok pod kopytami konia ma wygląd skrzydlatego jaszczura z łuską na grzbiecie, szponami i z długim zakręconym ogonem. W oddali po lewej postać gestykulującej królewny, nad nią gwiazda, w lewym górnym narożniku Oko Opatrzności, nad św. Jerzym drugie Oko Opatrzności, w prawym górnym narożniku motyw promieni. Wzdłuż górnej krawędzi poprowadzona szeroka bordiura zdobiona symetrycznie rozmieszczonymi gałązkami kwiatowymi, wzdłuż dolnej krawędzi napis i ozdobne ząbkowanie (lewy dolny róg drzeworytu zniszczony). W kompozycji zwraca uwagę tonowe wydobycie sceny walki w kontraście do jednolitego, jasnego tła i pozostałych elementów kształtowanych cienką kreską.
motyw ikonograficzny: święty Jerzy
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: IERZEGOPARTONA.WIEKIEGO , (u dołu odbitki)
numer inwentarza: 8081 MNW
uwagi: Św. Jerzy w ikonografii przedstawiony jest jako wojownik walczący ze smokiem nękającym ludzkość i ratujący królewską córkę. Kult św. Jerzego rozwinął się zarówno w kościele wschodnim jak i zachodnim, gdzie w dobie wypraw krzyżowych zaczęto go czcić jako patrona rycerstwa. Jego popularność przeniknęła także do innych warstw społecznych: czczony jest między innymi jako patron rolników, rusznikarzy, żołnierzy oraz orędownik w chorobach epidemicznych. Pochodzenie: z kolekcji Leopolda Méyeta, zapis testamentowy dla Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie z 1911, w Muzeum od 1915.
literatura: Skoczylas, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934, il. 39 Grabowski, Ludowe obrazy drzeworytnicze, 1970, il. 81 s. 203, nota s. 249 (tamże błędne pochodzenie)
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.03.01,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©