BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000241
materiał (podłoża): papier
wymiary: 30,5 x 38,5 cm
miejsce pozyskania: Polska
opis: Drzeworyt jest kompozycją 18 przedstawień- 10 świętych i 8 krajobrazów. Całość podzielono na 3 poziome rzędy, w każdym rzędzie 6 wizerunków. Sześć górnych przedstawień oraz po dwie z prawej i z lewej strony w najniższym rzędzie to wizerunki Świętych: św. Tekli, św. Stefana, św. Urszuli, św. Mikołaja, św. Józefa, św. Anny, św. Katarzy, św. Barbary, św. Piotra i św. Pawła, ukazanych ze swoimi atrybutami. Postacie ujęte są centralnie, na tle drzew, roślin, obłoków, z głowami otoczonymi promienistymi nimbami (wyjątek stanowią św. św. Katarzyna i Barbara). Pod każdą z postaci zapisane jest jej imię. W środkowym rzędzie drzeworytu przedstawienia krajobrazu. Na pierwszej kompozycji po lewej stronie wzgórze wśród drzew, młyn, gołębnik, 4 fruwające ptaki. Następnie przedstawienie wzgórza z zamkiem wśród drzew. Dwie środkowe kompozycje przedstawiają postacie kobiece: z lewej kobieta w długiej sukni i zarzuconym, powiewającym szalu, w lewej dłoni trzyma trąbkę (?). W tle rośliny. Z prawej kobieta w długiej szacie, na głowie ma szyszak (?). W lewej ręce tarcza z meduzą (?) wsparta na ziemi, w prawej dłoni włócznia. W tle z lewej cokół, na nim "kielich". Z prawej drzewko palmy. Dwa ostatnie przedstawienia ukazują krajobrazy z młynami wśród drzew. Na przedstawieniu z prawej przy budynku widoczne są dwie postacie ludzkie. W ostatnim rzędzie po środku dwa przedstawienia: na lewo wśród drzew i zgliszczy cokół o kształcie ostrosłupa, a na nim popiersie. Na prawo, na wzniesieniu wśród liści kolumnada z urną. Każde z 18 przedstawień ujęte w złotą ramkę z motywami roślinnymi, natomiast całość kompozycji otoczona dodatkową złotą obwódką.
motyw ikonograficzny: architektura , drzewo , krajobraz , święta Anna , święta Barbara , święta Katarzyna , święta Tekla , święta Urszula , święty Józef , święty Mikołaj , święty Paweł , święty Piotr , święty Stefan
stan zachowania: zły
napisy i znaki: S. THEKLA, S. STHEPAN, S. URSULA, S. NIKOLAUS, S. JOSESPH, S. ANNA, S. KATARIN, S. BARBARA, S. PETRUS, S. PAULUS , (pod każdym wizerunkiem)
numer inwentarza: 70834 MEK
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000288 odbitka graficzna Dziewięć obrazów
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2012.01.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©