BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000279
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 29,5 x 18,5 cm
miejsce powstania: Leżajsk miejsce pozyskania: Żołynia
datowanie odbitki graficznej: po 1842
opis: Przedstawienie dwustrefowe. W górnej części, wypełniającej 3/4 kompozycji ukazana półpostać Matki Boskiej, trzymającej na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Maria w sukni z brązowymi lamówkami i w spływającym z głowy, szafirowym płaszczu z żółtym podbiciem. Płaszcz zdobiony stylizowanymi liśćmi akantu w układzie pasowym, na piersiach spięty broszą. Przez prawą dłoń Matki Boskiej, skierowaną w stronę Dzieciątka przewieszony jest szkaplerz z monogramem Jezusa oraz Maryi (widoczny tylko fragment, najprawdopodobniej z ostatnimi literami monogramu maryjnego). Maria przechyla głowę na prawo, w stronę Dzieciątka Jezus, zwróconego w stronę Matki, ukazanego w długiej, przepasanej szacie z lamówkami żółto - brązowymi. Prawą rękę Jezus wyciąga w stronę szkaplerza. Lewą podtrzymuje zamkniętą księgę z monogramem IHS. Głowy obu postaci otoczone nimbami i zwieńczone zamkniętymi koronami. W tle umieszczone są zbliżone kształtem do prostokątów leżących niewielkie pola, złożone z poziomych, rytmicznych kresek, w górnej części podkolorowanych szafirową farbą. W narożach, na wydzielonych podwójną linią, trójkątnych polach ornamenty przypominające lilie andegaweńskie ( w górnej części) i fragmenty wielopłatkowych kwiatów (w dolnej części, oddzielającej obie części kompozycji). W dolnej strefie, pośrodku, na wydzielonym polu św. Michał Archanioł z wagą. Z prawej dusze pokutujące ukazane z uniesionymi rękami pomiędzy płomieniami ognia czyśćcowego. Z lewej rozwarta paszcza bestii,z której buchają płomienie. W niej widoczne dwie głowy ludzkie. Przy bestii dwa diabły, zapędzające dusze ludzkie: jedną z nich szatan wiezie na taczkach, drugą prowadzi spętaną łańcuchami. Przy dolnej krawędzi napis. Niektóre z liter w lustrzanym odbiciu. Data i monogram drzeworytnika wycięte tonowo: białe litery na czarnym polu. Na rewersie odręczny napis wykonany ołówkiem (pismo współczesne?).
motyw ikonograficzny: czyściec , diabeł , dusza , Dzieciątko Jezus , korona , księga , Matka Boska , ogień piekielny , Sąd Ostateczny , szkaplerz , święty Michał Archanioł
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ:NPM: SZKAPIŻA:SWIENTEGO:1842.T.B. , (w dolnej części kompozycji) Teofil Bąkowski ? , (w dolnej części rewersu) IHS , (jeden na szkaplerzu, drugi na księdze) IA , (na drugiej części szkaplerza, widocznej fragmentarycznie)
numer inwentarza: 60020 MEK
uwagi: Odbitka - wraz z innymi z warsztatu leżajskiego - odnaleziona została w 1982 r. w Żołyni u miejscowego stolarza. Zespół odbity z klocków, datowanych na lata 1842-1888, składa się z 9 odbitek.Niektóre z nich są ręcznie kolorowane.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.06.04,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©