BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000888

Matka Boska Bolesna Skrzatuska

warianty tytułu: Matka Boska Bolesna Skrzetuska, Pieta Skrzetuska

fotografia odbitki graficznej

materiał (podłoża): papier
technika: fotografia czarno-biała
wymiary: 8,2 x 6,8 cm
opis: Pośrodku wizerunek Piety - Matki Boskiej siedzącej z ciałem martwego Syna na kolanach. Maria ma na głowie koronę zamkniętą zwieńczoną krzyżem na kuli. Głowę otacza okrągła aureola z krótkimi promieniami. Maria ma duże, szeroko otwarte oczy, z jej głowy spływa długi maforion, a spódnica sukni jest bogato pofałdowana. W prawej ręce Matka Boska trzyma pionowo berło z tulipanowatym zakończeniem. Chrystus w perizonium na biodrach ma na stopach ślady po gwoździach. Jego nogi są skrzyżowane, a prawa ręka opada pionowo do dołu. Głowa z zamkniętymi oczami w koronie jest otoczona aureolą z krótkimi promieniami. Po bokach znajdują się schematycznie przedstawione wota. Po lewej, od góry umieszczono serce, wotum w kształcie nogi, niżej rękę, popiersie mężczyzny, zaś pod głową Chrystusa popiersie kobiety. Po prawej widnieją: czworoboczna plakietka z zarysem ludzkiej twarzy, figurka niemowlęcia, niezidentyfikowany owal, dwie skrzyżowane kule chromego. Wzdłuż dolnego brzegu znajduje się poziomy pas wydzielony linią. Na nim wykonano inskrypcję. Górna część drzeworytu jest obramowana dwiema równoległymi liniami.
motyw ikonograficzny: berło , ciało Chrystusa , korona , Matka Boska Bolesna , Pieta , wotum (kula chromego) , wotum (niemowlę) , wotum (noga) , wotum (popiersie) , wotum (ręka) , wotum (serce) , wotum (tabliczka)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: NPMSKRZE TUSKI , (u dołu)
numer inwentarza: Nr 812, t. IX
uwagi: Skrzatusz jest miejscowością położona w woj. wielkopolskim, w pow. pilskim. Znajduje się tam sanktuarium maryjne w barokowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który powstał w latach 1687-94 jako wotum za odsiecz wiedeńską. Nie jest znany wykonawca XV. wiecznej rzeźby Piety, która jest otaczana w Skrzatuszu wielką czcią. W 1575 rzeźba znajdowała się w kościele w Mielęcinie. Był to okres fermentu religijnego czasu Reformacji. Luteranie przejęli kościół, zamienili go na zbór i usunęli rzeźbę Piety. Wedle jednych opowieści wrzucili ją do stawu, wedle innych - została zakupiona przez pewnego garncarza. Nocując w Skrzatuszu w drodze do Piły, został namówiony przez gospodynię by pozostawić Pietę w Skrzatuszu. W nocy rzeźba sama upomniała się o „godniejsze miejsce” i tak trafiła do miejscowej świątyni. Wkrótce zasłynęła cudami. W kolejnych latach stwierdzano liczne nadzwyczajne uzdrowienia, a także odnotowano rozwój kultu. Figura została ukoronowana w 1988 roku. Fotografia drzeworytu, ukazującego Matkę Boską ze Skrzatusza znajduje się w materiałach Bolesława Żyndy (1904-1988) z Poznania w Bibliotece Maryjnej w Częstochowie. Drzeworyt według S. Błaszczyka należał do ks. kanonika Leona Formanowicza z Gniezna. Zbiór, w którym znajdowała się odbitka zaginął w czasie okupacji.
fotografia: Pach, Jan , 2013
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©