BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000516
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39 x 31,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1901-1915
opis: Wizerunek ukazanej frontalnie Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewej ręce, trzymającej w prawej dłoni berło. Maria z rozpuszczonymi włosami jest ubrana w szeroką suknię z falbaną przy dekolcie i dekoracjami pasowymi, geometrycznymi, a także w postaci czteropłatkowych dużych kwiatów. Na głowie ma maforion z dwoma kwiatami po bokach, przy lamówce, który nadaje postaci stożkowaty kształt. Dzieciątko lekko zwrócone w lewo, w długiej sukience z falbaną przy szyi, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma jabłko królewskie zwieńczone krzyżem. Głowy obu postaci w koronach zamkniętych. Wokół koron koliste aureole. Koronę Matki Boskiej podtrzymują dwaj aniołowie ukazani w locie, z rozpostartymi skrzydłami i bosymi nogami wspartymi na obłokach. Tło białe. U dołu poziomy czarny, niewycięty pas przeznaczony na napis. Wokół, pogrubione po bokach, szerokie czarne obramowanie.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Turska , obłok , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MNK XV R.11069
uwagi: Wizerunek Matki Boskiej Turskiej pojawia się w wielu wersjach drzeworytniczych. Drzeworytem jest też czczony w Tursku pod Pleszewem słynący cudami obrazek Matki Boskiej Łaskawej, zwanej Turską. Ten naklejony na deskę wizerunek ukazuje Matkę Boską z Maria Zell, św. Michała Archanioła, a także święte Katarzynę i Barbarę. Kult Matki Boskiej Turskiej rozkwitł już pod koniec XVIII wieku. Jest związany z legendą, według której karczmarz ze wsi Lenartowice położył na ziemi znajdujący się od trzech lat na ścianie jego domu obrazek z Matka Boską z Dzieciątkiem, aby go wysuszyć. Pomimo braku wiatru obrazek poszybował w powietrzu i opadł w pobliskiej wsi Tursko. Zdarzenie to uznane za cudowne sprawiło, że do Turska zaczęli napływać liczni pielgrzymi rozpowszechniając tym samym kult Matki Boskiej Turskiej.
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2012.12.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©